Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělsko kolabuje. Systém přijímání uprchlíků nestačí vyřizovat všechny žádosti

Svět

  5:04
MADRID - Španělsko, jedna ze zemí nejvíce zasažených migrační vlnou, už nestačí přijímat tisíce uprchlíků, kteří zde hledají azyl. Za rok 2019 podle informací deníku El País přišlo do Španělska 95 000 migrantů, což je dvojnásobně více než vloni. Příslušné úřady uznaly, že nemají, kam by všechny žadatele o azyl umístily a situace se vymyká z rukou.

Nejprve provedou španělští zdravotníci preventivní prohlídku. Zbytek lodí dorazí s asi tříhodinovými odstupy. foto: Reuters

Ministerstvo práce, migrace a sociálních věcí tento týden uznalo, že kapacity na ubytovnách, které může stát poskytnout, zdaleka nestačí. V takových situacích má pomoci madridský magistrát, jenže ani hlavní město už nedisponuje dostatečnou kapacitou. Podle deníku El País nemá navíc žádný z těchto dvou úřadů plán, jak ze situace ven.

Na ulicích tak často spí celé rodiny s dětmi.

Španělsko zachránilo 51 nezletilých migrantů z vratkého člunu u Gibraltaru, starosta Valencie bojuje za další

Z oficiálních žadatelů o azyl, kteří již do Španělska dorazili, je zhruba dvacet procent dětí a mladistvých, každý měsíc přitom překročí hranice Španělska asi 9000 migrantů. Zhruba třetina jsou podle dostupných dat lidé z Venezuely, kteří prchají před zdejší občanskou válkou. Další pocházejí třeba z Kolumbie, Hondurasu či Salvadoru a také z afrických zemí. 

V Madridu se snaží pomáhat řada místních, popisuje El País. Lidem, na které nezbývá místo v žádném ze sociálních center, nosí jídlo či deky. Někteří z obyvatel dokonce nechávají uprchlíky u sebe dočasně přespat.

Španělský azylový systém podle listu uděluje některý ze stupňů ochrany zhruba jednomu ze čtyř žadatelů, což je jeden z nejmenších poměrů v Evropě. Je ovšem třeba mít na paměti vysoký počet žadatelů. Jako uprchlíka s nárokem na ochranu například Španělsko neuznává téměř nikoho ze Střední Ameriky, odkud lidé utíkají kvůli nestabilní politické situaci, podobně jako Jihoameričané. 

Systém nebyl připraven

Podobně jsou na tom třeba Venezuelané, kterým je ovšem umožněno na území Španělska zůstat a pracovat po dobu jednoho roku z tzv. humanitárních důvodů. Všem ostatním, kteří na schválení čekají, se však povoluje ve Španělsku zůstat do doby, než je jejich žádost přijata či zamítnuta. Pokud proces posuzování žádosti o azyl trvá déle než šest měsíců, je žadatelům povoleno pracovat.

Migrační oddělení ministerstva práce má povinnost přijmout ty nejslabší a nejzranitelnější. Podle španělského ombudsmana Francisca Fernandéze nebyl systém připraven na takové masy a to i přesto, že na chyby a nedostatky upozorňoval od roku 2013. Španělsko je nyní jednou z pěti zemí nejvíce zasažených migrací, jeho čísla se přibližují Německu či Francii. 

V kartotékách zatím leží zhruba 120 000 nevyřízených žádostí. Některé z problémů se zdají být marginální, jako například obstarožní počítačový systém či nekvalifikovaný personál, kterým disponuje oddělení pro udělování azylů. I kvůli tomu někdy trvá vyřídit žádost místo několika týdnů až dva roky.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat