Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Spojeným státům hrozí šíření spalniček, dětem kvůli koronaviru chybí plánované dávky očkování

Svět

  15:30
New York - Ve Spojených státech během karanténních opatření výrazně klesl počet očkování u dětí, zjistila nová zpráva amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ve státě Michigan se v souvislosti s pandemií koronaviru snížil počet podaných vakcín o více než pětinu. Odborníci proto varují před narušením kolektivní imunity a rozšířením nebezpečných dětských nemocí, například spalniček.

Ilustrační foto. foto: MOUNTAIN HOME AIR FORCE BASE

Vakcína proti koronaviru ještě nevznikla, čeští odpůrci očkování už proti ní sepsali petici

Propad v očkování souvisí s opatřeními proti šíření koronaviru, mnozí rodiče návštěvu lékaře kvůli plánovaným očkováním odložili z obav před nákazou, píše list New York Times. Výsledkem je, že velké množství dětí je nyní pozadu oproti očkovacímu kalendáři u vakcín, které mají chránit například před spalničkami či černým kašlem. 

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které spadá pod americké ministerstvo zdravotnictví, zveřejnilo v pondělí zprávu, podle níž se počet podaných dávek vakcín dětem do 18 let snížil o 22 procent oproti loňskému roku a mezi mladšími dětmi do dvou let věku o 16 procent. Pozadu oproti očkovacímu kalendáři je pak v květnu více než polovina dětí do 5 měsíců. To je výrazný rozdíl oproti obvyklému stavu, v němž kalendář dodržují asi dvě třetiny dětí. 

Ilustrační foto.
Vakcína proti spalničkám v kombinaci s příušnicemi a zarděnkami.

Ještě hůře jsou na tom s proočkovaností děti registrované v programu pro Američany s nízkým příjmem Medicaid. Z těch má aktuální očkování pouze 35 procent. Jedinou výjimkou mezi vakcínami je ta proti žloutence typu B. U té propad nenastal, protože bývá novorozencům obvykle podávána již v nemocnici. 

Studie vycházela z dat z Michiganu, lze ale předpokládat, že podobná situace nastala i v ostatních amerických státech. Svá zjištění CDC zveřejnilo méně než dva týdny po jiné studii, podle níž se počet podaných vakcín u dětí výrazně snížil napříč celými Spojenými státy od začátku pandemie nového koronaviru, píše server CNN.

Vakcínu proti koronaviru bude v USA rozdělovat armáda. První budou očkováni senioři, řekl Trump

Se zavedením nouzového stavu ve Spojených státech bylo podle CDC očekáváno, že zdravotnický systém nebude schopen poskytovat preventivní služby a neurgentní zákroky, zároveň obyvatelé začali zůstávat doma v souladu s tím, jak přibývala karanténní opatření. Konkrétně Michigan zavedl nařízení, podle něhož měli obyvatelé zůstávat doma, 23. března. Dva měsíce opatření bránila kromě šíření infekce novým koronavirem i před rozpuku spalniček a jiných nemocí, odborníci se ale obávají, že současné rozvolňování opatření povede k jejich opětovnému šíření. 

Urychleně očkování dožeňte, vyzývají odborníci

Vědci se domnívají, že je nyní zásadní, aby děti svá očkování urychleně dohnaly. Podle doktory Angely Shenové, spoluautorky studie a výzkumnice z dětské nemocnice ve Filadelfii, jsou tato data znepokojující. Mohou totiž narušit kolektivní imunitu, která se díky vakcinaci proti nemocem, jako jsou spalničky, vybudovala. Čísla zároveň pravděpodobně odrážejí celostátní trend a podle ní je pravděpodobné, že se objeví ohniska šíření spalniček. „Tohle je v rozvolňování velký týden a veřejné zdraví žádá, abyste přišli a dostali své vakcíny,“ vyzývá doktorka Shenová.

„Pozorované snížení proočkovanosti může ponechat děti a komunity zranitelné vůči nákaze nemocemi, kterým lze předcházet očkováním, například spalničkám. Pokud proočkovanost proti spalničkám nedosáhne 90 - 95 % (úroveň potřebná k ustavení kolektivní imunity), mohou se objevit epidemie spalniček,“ píše se ve zprávě CDC. 

K tomu, aby dětské očkování mohla i za současné situace nadále probíhat, navrhuje zpráva několik opatření. Mezi ně by mělo patřit například oddělení konkrétních klinik, místností, či budov na ty pro zdravé pacienty a pro ty nemocné. Dále zmiňuje uzavření čekáren a telefonická objednávání, aby se lidé ve zdravotnických zařízeních nepotkávali. Možným bezpečným způsobem očkování dětí je podle ní i podávání vakcín přímo na parkovištích v autech, kterými rodiče s dětmi dorazí. 

Celosvětový problém?

Vzhledem ke globálnímu rozšíření koronaviru a tomu, že k různým omezením pohybu přistoupilo velké množství států, je otázka, jestli se nejedná o výzvu, s níž se budou potýkat i jiné země. Podle doktora Matthewa L. Boultona, profesora epidemiologie z Michiganské univerzity, se může jednat o problém globální. Podobný fenomén podle něj pozorovali i jeho kolegové v Číně, Indii či některých afrických zemích.

„Je to děsivá myšlenka,“ řekl pro New York Times. „Ve světě jsme již udělali ohromný pokrok, především v mnohých nízkopříjmových zemích. Tohle by nás mohlo v kontrole nemocí, jimž lze očkováním předcházet, vrátit o několik let zpět, a to jak v nízkopříjmových, tak i ve vysokopříjmových zemích.“   

Americké CDC podle studie v březnu vydalo doporučení, které zdůrazňuje důležitost očkování i během šíření koronaviru a vyzývá zdravotníky, aby spolupracovali s rodinami na zajištění včasného podání vakcín. K dodržování očkovacího kalendáře vyzvala na začátku epidemie ve svém stanovisku z 11. března i Česká vakcinologická společnost. „Očkování není nutné odkládat. K zajištění včasné protekce je vhodné dodržení doporučených schémat pro danou očkovací látku,“ uvádí.