18. června 2019 10:28, aktualizováno  11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Správkyně Hongkongu ustoupila demonstrantům. Zákon o vydávání vězňů do Číny nebude

Šéfka hongkongské exekutivy Carrie Lam na tiskové konferenci v Hong Kongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka hongkongské exekutivy Carrie Lam na tiskové konferenci v Hong Kongu. | foto: Reuters

HONGKONG/PRAHA Carrie Lamová se v úterý na tiskové konferenci omluvila obyvatelům Hongkongu za události posledních několika týdnů. Kvůli návrhu zákona, který by umožnil vydávání občanů Hongkongu do pevninské Číny, vyšlo do ulic na 2 miliony lidí. Požadovali odmítnutí právního předpisu a nakonec i odstoupení správkyně města Lamové. Ta po nedělních masových demonstracích ustoupila a zákon odmítla.

„Chci novou šanci,“ odpověděla na úterní tiskové konferenci správkyně Hongkongu podporovaná čínskou komunistickou vládou na dotaz, zda hodlá odstoupit. Rozhodla se však, že na největší demonstrace v historii Hongkongu zareaguje odmítnutím připravovaného zákona, který v posledních týdnech podporovala.

„Jasně a zřetelně jsem vás slyšela a o všem, co se událo, jsem hluboce přemýšlela,“ řekla v úterý Lamová. „Musím převzít odpovědnost. Nabízím svou upřímnou omluvu všem hongkongským obyvatelům,“ dodala. Její projev přitom sledovaly tisíce lidí skrze sociální sítě.  

V době hongkongského pochodu se konal v Tchaj-peji solidární pokojný protest...
Wonga po odchodu z vězení okamžitě vítaly davy novinářů.

Lamová prohlásila, že projednávání návrhu zákona nebude obnoveno, pokud se vládě nepodaří rozptýlit obavy, které kolem normy panují. Správkyně Hongkongu nicméně uvedla, že má v úmyslu dokončit svůj mandát a znovu získat důvěru veřejnosti. To znamená, že by Lamová zůstala v úřadu ještě další tři roky.

V neděli se demonstrací proti extradičnímu zákonu v sedmimilionovém Hongkongu účastnily podle organizátorů téměř dva miliony lidí, podle policie bylo účastníků 338 tisíc. Jednalo se o rekordní počet demonstrantů od opětovného připojení Hongkongu k Číně v roce 1997.

Návrh zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům.

mhMartin Hampejs, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KALIBRAČNÍ TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz