Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Správkyně Hongkongu ustoupila demonstrantům. Zákon o vydávání vězňů do Číny nebude

Šéfka hongkongské exekutivy Carrie Lam na tiskové konferenci v Hong Kongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka hongkongské exekutivy Carrie Lam na tiskové konferenci v Hong Kongu. | foto: Reuters

HONGKONG/PRAHA Carrie Lamová se v úterý na tiskové konferenci omluvila obyvatelům Hongkongu za události posledních několika týdnů. Kvůli návrhu zákona, který by umožnil vydávání občanů Hongkongu do pevninské Číny, vyšlo do ulic na 2 miliony lidí. Požadovali odmítnutí právního předpisu a nakonec i odstoupení správkyně města Lamové. Ta po nedělních masových demonstracích ustoupila a zákon odmítla.

„Chci novou šanci,“ odpověděla na úterní tiskové konferenci správkyně Hongkongu podporovaná čínskou komunistickou vládou na dotaz, zda hodlá odstoupit. Rozhodla se však, že na největší demonstrace v historii Hongkongu zareaguje odmítnutím připravovaného zákona, který v posledních týdnech podporovala.

„Jasně a zřetelně jsem vás slyšela a o všem, co se událo, jsem hluboce přemýšlela,“ řekla v úterý Lamová. „Musím převzít odpovědnost. Nabízím svou upřímnou omluvu všem hongkongským obyvatelům,“ dodala. Její projev přitom sledovaly tisíce lidí skrze sociální sítě.  

V době hongkongského pochodu se konal v Tchaj-peji solidární pokojný protest...
Wonga po odchodu z vězení okamžitě vítaly davy novinářů.

Lamová prohlásila, že projednávání návrhu zákona nebude obnoveno, pokud se vládě nepodaří rozptýlit obavy, které kolem normy panují. Správkyně Hongkongu nicméně uvedla, že má v úmyslu dokončit svůj mandát a znovu získat důvěru veřejnosti. To znamená, že by Lamová zůstala v úřadu ještě další tři roky.

V neděli se demonstrací proti extradičnímu zákonu v sedmimilionovém Hongkongu účastnily podle organizátorů téměř dva miliony lidí, podle policie bylo účastníků 338 tisíc. Jednalo se o rekordní počet demonstrantů od opětovného připojení Hongkongu k Číně v roce 1997.

Návrh zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům.

,

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...