Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

VIDEO: Tisíce demonstrantů se opět v Bělehradě střetly s policií. Vadí jim způsob řešení koronavirové krize

Demonstrace v Bělehradu. foto: Marko DjuricaReuters

Bělehrad - Srbská policie zasáhla v noci na čtvrtek slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili před budovou parlamentu v Bělehradě. Střety mezi protestujícími a policisty se odehrály již druhou noc po sobě.
  9:37
V Bělehradu demonstrovalo tisíce lidí.
Demonstrace v Bělehradu.

Tisíce lidí vyšly do ulic navzdory varování prezidenta, že podobná shromáždění mohou vést k šíření nákazy koronavirem. Někteří z protestujících házeli na policisty světlice a kameny. Na sociálních sítích se pak objevily videa se záběry policejní brutality během zásahů, napsal server BalkanInsight.

Srbsko dle prezidenta neuzná Kosovo výměnou za členství v EU. Kreml stojí za Bělehradem, uvedl Lavrov

Demonstranti protestovali proti způsobu, jakým srbské úřady řeší současnou koronavirovou krizi. Vadí jim rovněž plány na vyhlášení zákazu vycházení v souvislosti s výrazně zhoršenou epidemiologickou situací v zemi. Prezident Aleksandar Vučić ještě ve středu večer oznámil, že zákaz vycházení o víkendu nakonec zřejmě vyhlášen nebude, nicméně konečné slovo bude mít krizový štáb, který má své rozhodnutí oznámit během dneška.

Vučić rovněž vyzval obyvatele, aby se neúčastnili protivládních shromáždění a zabránili tak dalšímu šíření viru. „Už nemáme volná lůžka v nemocnicích. Otevřeme ale nové nemocnice,“ uvedl během svého vystoupení. Ze zorganizování nepokojů přitom obvinil krajně pravicové skupiny a blíže neurčené „zástupce regionálních zpravodajských služeb“, kteří podle něj chtějí podkopat postavení Srbska.

Nakazil se na exhibici Djokoviče? Dimitrov se z Bělehradu vrátil pozitivní na koronavirus

Většina z protestujících, kteří vyšli do ulic ve středu večer, měla na obličejích roušky. Před budovou parlamentu pískali a vykřikovali hesla jako Vučiči, odstup! Někteří z nich házeli na příslušníky pořádkové policie kameny, ti zasáhli slzným plynem. Ministr vnitra Nebojša Stefanović uvedl, že bylo zraněno deset policistů. Zraněné na straně demonstrantů neoznámil. Na záběrech televizních stanic nicméně bylo vidět, jak policisté bijí demonstranty obušky, napsala agentura Reuters.

Sedmimilionové Srbsko od začátku koronavirové epidemie registruje přes 17 tisíc případů nákazy a 341 úmrtí. Současných infikovaných je v přepočtu na sto tisíc obyvatel (48 případů) jen o něco více než v Česku (41 případů), v poslední době ale cifry rychle rostou. V úterý přibylo nově 299 nakažených, ve středu 357. Na osmdesát procent jich přitom připadá na Bělehrad, nemocnice jsou tu už na hraně kapacity a armáda vybudovala nouzový polní špitál ve sportovní hale. Zbytek ohnisek je ve větších městech jako Čačak, Kragujevac, Novi Pazar či Kraljevo.

V Bělehradu vláda už minulý týden vyhlásila stav nouze, který zavádí povinné nošení roušek v obchodech či hromadné dopravě či noční uzavírky restaurací. Drastičtější opatření oznámil prezident Aleksandar Vučič tento týden, když zakázal shromažďování více než pěti osob a vyhlásil všem obyvatelům metropole na víkend domácí karanténu. Zákaz vycházení kromě nezbytných případů jako třeba návštěva lékaře měl platit od páteční šesté hodiny večer až do pondělní páté ráno, včera večer ale Vučič nařízení odvolal. Konečné slovo bude mít krizový štáb, který zasedá dnes.

Ohrožené dveře do Evropy

Srbsko se tak možná vrátí k omezením z poloviny března, kdy lidé nesměli po většinu času vycházet bez vážného důvodu z domu. Vrcholem epidemie země prošla v dubnu, kdy přibývalo přes 400 případů denně. Později začal jejich počet klesat na až zhruba šedesát v červnu. V polovině tohoto měsíce země uspořádala parlamentní volby, první v Evropě po rozšíření nákazy. Ukázal se trend, který potvrdily v neděli i volby v Chorvatsku – kampaň během pandemie posiluje vládní partaje. Srbská pokroková strana prezidenta Aleksandara Vučiče získala drtivých 63 procent hlasů a prakticky ovládla parlament.

Nyní se však ukazuje, že rozvolňování opatření před volbami mohlo být předčasné. Žurnalisté ze skupiny Balkan Investigative Reporting Network také odhalili, že srbské úřady nejspíš uměle snižovaly či tajily počty zemřelých, v některých nemocnicích započítávaly do oficiálních statistik třetinu až polovinu obětí. Uměle snížený pak může být i počet nakažených.

Současný nárůst případů koronaviru se týká celého Balkánu a například Rakousko už kvůli němu začalo vyžadovat koronavirový test u cestujících z Rumunska, Moldavska a Bulharska. Srbové se zatím mohou těšit z výhod volného cestování do většiny zemí EU včetně Česka. Vstup jim ale už od začátku tohoto týdne omezilo Řecko, do země mohou cestovat jen v odůvodněných případech, nikoli ale na dovolenou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!