3. února 2017 13:20, aktualizováno  20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tusk: Ochrana dobrých vztahů Evropy a USA před nepřáteli je naší prioritou

Donald Tusk (vpředu vpravo) přichází na summit spolu s rumunským prezidentem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Tusk (vpředu vpravo) přichází na summit spolu s rumunským prezidentem... | foto: ČTK

VALLETA Znepokojení z některých kroků a postojů nové americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa dávali v pátek podle maltského premiéra Josepha Muscata v diskusi najevo šéfové států a vlád Evropské unie. Předseda unijních summitů Donald Tusk nicméně nemá pochyby o tom, že pro premiéry a prezidenty osmadvacítky je ochrana dobrých vztahů Evropy a USA před jejich nepřáteli i nadále nejvyšší politickou prioritou.

„Nebyl to pocit antiamerikanismu. Cítíme, že se musíme ve vztahu se Spojenými státy angažovat stejně jako dříve. Musíme ale také ukázat, že nezůstaneme potichu, půjde-li o naše principy,“ poznamenal Muscat, premiér nynější předsednické země unie. EU bude podle něj jednoznačná a hlasitá ve chvíli, kdy budou její principy pošlapávány.

Diskuse o budoucnosti euroatlantických vztahů po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu sice nebyla oficiálně na programu dnešního neformálního summitu EU na Maltě, lídři se však tématu věnovali u pracovního oběda. Chtěli především slyšet informaci o setkání britské premiérky Theresy Mayové s novým šéfem americké administrativy, který dosud vůči Evropské unii dával najevo především výraznou nedůvěru a skepsi. S velkou pravděpodobností jsou například mrtvá jednání o rozsáhlé obchodní a investiční dohodě známé jako TTIP.

Ochrana důstojnosti

Podle německé kancléřky Angely Merkelové, která s Trumpem hovořila telefonicky, panuje ale mezi unijními lídry shoda na potřebě udržení dobrých vztahů se Spojenými státy všude, kde to bude možné.

Šéf Evropské rady Tusk podotkl, že přes rozdílné temperamenty a přístupy mají podle jeho názoru evropští lídři jeden společný zájem - chránit evropskou důstojnost. „Myslím, že pokud jde o to základní, mám plnou podporu ohledně toho, jaké jsou skutečné evropské výzvy,“ poznamenal někdejší polský premiér. V dopise, kterým před několika dny státníky na Maltu pozval, v zásadě srovnal kroky nové americké administrativy s výzvami, jaké představuje asertivní chování Číny, agresivní Rusko či Islámský stát a nejistota a chaos na Blízkém Východě. „Změna ve Washingtonu staví EU do složité situace,“ napsal Tusk.

Budoucnost Evropy

Jen necelé tři hodiny věnovali v podvečer diskusi o budoucnosti Evropské unie bez Velké Británie premiéři a prezidenti ostatních 27 zemí bloku. Summit tak skončil krátce před 20:00. Podle chorvatského premiéra Andreje Plenkoviče musí politici nyní s veškerou silou vysvětlit evropským občanům a veřejnosti, že unie je úspěšným projektem.

„Tato generace vůdců musí přivést nějaký svěží vítr,“ prohlásil Plenković při odchodu do kamer. Jiní účastníci schůzky s novináři při odchodu nehovořili, tiskové konference po této části jednání naplánovány nebyly.

Tusk na twitteru napsal, že lídři zemí EU v pátek začali diskusi o budoucnosti Evropy. „Vývoj na mezinárodní scéně nám připomíná, jak významná a silná EU je,“ podotkl na internetu.

Římská deklarace

V pátek měla podle unijních představitelů začít diskuse o přípravě dokumentu, označovaného už nyní jako Římská deklarace, který by měl dát jasně najevo, že evropský projekt má smysl a budoucnost.

Hotov má tento text být do 25. března, kdy se špičky unijních zemí sjedou do do italského hlavního města. Připomenou si tam 60. výročí podpisu Římských smluv, základního stavebního kamenu evropské integrace.

Podle diplomatických zdrojů v pátek státníci partnerům nabídli každý své představy, co by měla deklarace obsahovat. „Zatím v zásadě neuchopitelné,“ poznamenal o stavu jednání dobře informovaný diplomat.

Maltská schůzka měla v pátek demonstrovat trvající jednotu evropských zemí v odhodlání zastavit migraci do Evropy a v nejisté situaci po nástupu nové americké administrativy Donalda Trumpa.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz