8. dubna 2018 19:22, aktualizováno  23:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Strana Fidesz maďarského premiéra Orbána vyhrála volby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Volič v typickém maďarském kroji vhazuje volební lístek do urny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volič v typickém maďarském kroji vhazuje volební lístek do urny. | foto: ČTK

BUDEPEŠŤ Parlamentní volby v Maďarsku vyhrála konzervativní strana Fidesz dosavadního premiéra Viktora Orbána - po sečtení zhruba 70 procent hlasovacích lístků má 49,5 procenta hlasů. Na druhém místě je krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) s 20 procenty a na třetím místě Maďarská socialistická strana (MSZP) s necelými 12 procenty hlasů. Uvedla to maďarská tisková agentura MTI.

Fidesz podle propočtů získá v maďarském parlamentu i ústavní většinu. Dosud měl ve 199členném parlamentu 133 poslanců, nově by mohl mít o jednoho více.

Volební komise zprvu informovala, že první dílčí výsledky se objeví kolem 21:30 SELČ, tento záměr ale musela odložit, neboť ještě ve 22:00 SELČ na některých místech lidé stále čekali ve frontě, aby mohli odevzdat svůj hlas. Volební místnosti, které byly otevřené od 06:00 SELČ, se sice oficiálně uzavřely v 19:00 SELČ, odevzdat hlas ale mohli všichni lidé, kteří se do té doby zařadili do fronty na hlasování. 

Překvapivý byl právě ohromný zájem o volby. Před místnostmi, především ve velkých městech, stály dlouhé fronty. Zájem o hlasování ukazuje, že opozici se podařilo zmobilizovat Maďary nespokojené s nynější vládou. Šéf parlamentní frakce Fideszu Gergely Gulyás vysokou účast označil za známku pevnosti maďarské demokracie.

„Maďarská demokracie je silná,“ řekl Gulyás. Dodal, že je možné, že účast nakonec bude rekordní v postkomunistické historii země.

Orbánův Fidesz v kampani těžil z dobrého hospodářského stavu země a z kritiky vstřícné přistěhovalecké politiky Evropské unie. Druhé bylo v sondážích před volbami se zhruba 19 procenty krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) a třetí Maďarská socialistická strana (MSZP) se 14 procenty. Až třetina voličů do poslední chvíle tvrdila, že neví, jakou stranu podpoří.

Volby v Maďarsku přivedly k urnám velký počet voličů.
Františkáni přišli volit v typickém řádovém oděvu.

Pokud Orbán s převahou zvítězí, může se podle Reuters pokusit posílit skupinu středoevropských zemí v jejich kritickém postoji vůči unijní přistěhovalecké politice. Z Orbánova vítězství budou těžit i nacionalistická uskupení v regionu, například v Polsku či Rakousku, což může vyvolat trhliny v jednotě evropského bloku.

Maďarsko má v současné době s Bruselem napjaté vztahy, což ale Orbán umí využít k získání podpory veřejnosti, která rovněž oceňuje fakt, že jeho vláda drží rozpočtový deficit pod kontrolou a že Maďarsku se hospodářsky daří a nezaměstnanost klesá.

Maďarský premiér opozici obviňuje z toho, že ve spolupráci s OSN, Evropskou unií a americkým filantropem maďarského původu Georgem Sorosem plánuje udělat z Maďarska „zem imigrantů“ a ohrozit tak jeho bezpečnost a křesťanskou identitu. Opozice taková tvrzení odmítá. Gábor Vona, šéf krajně pravicové strany Jobbik, která však v poslední době svoji rétoriku zmírnila, uvedl, že nejde o migranty přicházející do Maďarska, ale o vysoký počet Maďarů odcházejících do západní Evropy s vidinou vyšších výdělků a lepší perspektivy. „Dnešek rozhodne, zda Maďarsko bude emigrantskou zemí nebo ne - a já si nepřeji, aby Maďarsko bylo emigrantskou zemí,“ prohlásil. Jeho strana má podle průzkumů šanci skončit druhá.

Orbán po výhrách v letech 2010 a 2014 využil přesvahy Fideszu k tomu, aby ovládl soudnictví, média a do klíčových pozic ve státní správěi byznysu dosadil sobě loajální lidi. Kvůli narušování zásad demokracie ho kritizují nejen jeho odpůrci na domácí scéně, ale i Evropská unie a další mezinárodníorganizace.

ČTK
  • 22Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.