Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva střelci zaútočili na školu v ruské Kazani. Zabili nejméně sedm dětí a učitelku

Svět

  9:24aktualizováno  18:01
Kazaň - Nejméně devět obětí si vyžádala střelba ozbrojeného útočníka ve škole v Kazani v ruském Tatarstánu. O život přišlo sedm dětí, učitelka a další zaměstnankyně školy. Mrtví ale mohou přibýt, protože šest z 18 zraněných dětí je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Zranění utrpěli také další tři dospělí.

Informovala o tom média s odvoláním na sdělení místních úřadů a Národního protiteroristického výboru. Úřady vyhlásily v Tatarstánu na středu 12. května státní smutek. Prezident Vladimir Putin pod dojmem nejnovějšího krveprolití nařídil zpřísnit předpisy povolující civilistům držení zbraní.

Ruské tiskové agentury s odvoláním na své zdroje dopoledne psaly dokonce o přinejmenším jedenácti mrtvých a o dvou útočnících, z nichž jednoho se podařilo zadržet a druhého prý zastřelila zásahová jednotka. Motiv útoku zatím není jasný, podle agentury TASS jím mohla být pomsta a nenávist bývalého žáka.

Terčem útoku se stala škola, kterou útočník před čtyřmi lety absolvoval. „Víme, že ukončil toto školní zařízení před čtyřmi lety. Byl zadržen,“ citoval TASS zástupce vedení školy. Střelec se podle něj jmenuje Ilnaz Guljavijev a je mu 19 let.

Taktický tým ruské zásahové jednotky.
Šťastné shledání matky s dítětem po děsivém zážitku.

„Terorista byl zatčen. Je mu devatenáct let,“ prohlásil prezident autonomní republiky Rustam Minnichanov, podle kterého měl mladík registrované zbraně použité při útoku.

Na sociálních sítích se podle listu Kommersant objevily záběry, na kterých se útočník označuje za Boha a za monstrum. „Začal jsem všechny nenávidět. Vždy jsem všechny nenáviděl,“ tvrdí.

Policie mezitím zadržela jednačtyřicetiletého muže, kterého podezírá, že byl útočníkovým komplicem.

Na sociálních sítích jsou tvrzení očitých svědků, podle nichž děti vyskakovaly z oken, aby si zachránily život, zatímco jiné se schovávaly pod lavicemi či v kabinetech. Část zraněných zasáhly střely vypálené útočníkem a část má zlomeniny způsobené při překotném úprku.

„Všichni začali poplašeně pobíhat a křičet: ‚Zavřete dveře‘,“ líčil jeden z žáků podle ruské redakce zpravodajské stanice BBC. „Asi po deseti patnácti minutách jsme vyšli ze školy. Nikoli okny. Chtěl jsem, ale učitel hned okno zavřel a řekl ne. Pak policisté začali bušit na dveře a volali: ‚Otevřete, to jsme my.‘ Tak jsme otevřeli,“ dodal.

Kazaň, která leží asi 725 kilometrů na východ od Moskvy, má více než 1,25 milionu obyvatel a je správním střediskem Tatarstánu, obývaného převážně muslimy.

Úřady v Kazani po střelbě omezily vstup do škol v celém městě a později zrušily odpolední vyučování. Učit se nebude ani ve středu.

Prezident Putin nařídil zpřísnit předpisy týkající se držení zbraní. „Problém je v tom, že někdy se jako lovecké zbraně registrují pušky, které se v některých zemích používají jako (armádní) útočné pušky. To se přepracuje,“ vysvětlil prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. Nejen v Rusku se prodávají pod názvem Sajga lovecké karabiny, které jsou vlastně civilními verzemi proslulého „kalašnikova“.

Západní tiskové agentury upozorňují, že střelba na ruských školách je poměrně vzácná a že podobná krveprolití jsou obvykle dílem žáků. V říjnu 2018 osmnáctiletý student školy v Kerči na anektovaném Krymu zabil dvě desítky lidí, než se po činu sám zastřelil.

Autor:
Témata: Zahraničí (LN)

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...