Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Itálie žádá dohodu Evropské unie s Libyí. Za finanční pomoc chtějí snížit příliv migrantů

Svět

  12:59
Řím - Itálie chce kvůli velkému počtu migrantů připlouvajících přes Středozemní moře přimět Evropskou unii k tomu, aby uzavřela dohodu s Libyí a poskytla jí finance výměnou za to, že bude uprchlíkům v plavbě do Evropy účinněji bránit. Vláda premiéra Maria Draghiho chce o svém návrhu přesvědčit unijní partnery na nadcházejícím summitu, napsal dnes deník La Repubblica. Úřad vlády zatím věc nijak nekomentoval, napsala agentura Reuters.

Loď Diciotti čeká u italských břehů se 177 migranty na palubě. foto: Reuters

Podle italských médií usiluje Draghi o to, aby EU s Libyí uzavřela dohodu podobnou té, kterou v roce 2016 vyjednala s Tureckem. Díky ní se podařilo podstatně snížit počet migrantů vyplouvajících z Turecka do Řecka výměnou za finanční pomoc.

Loď Diciotti čeká u italských břehů se 177 migranty na palubě.
Stejně jako ve francouzském Calais nebo řeckém Idomeni přitom i zde stojí v...

V Itálii se letos vylodilo přes 13 tisíc migrantů, což je třikrát více než za stejné období loni. Například na ostrov Lampedusa od neděle dorazilo více než 2000 běženců. Znovu se proto oživila debata o systému přerozdělování migrantů mezi ostatní země EU. Vlády jihoevropských zemí argumentují, že spravedlivou část břemene péče o migranty by měly solidárně nést i ty země bloku, které neleží ve Středozemí.

Eurokomisařka Ylva Johanssonová v pondělí vyzvala členské státy EU, aby Itálii pomohly a převzaly část nově příchozích migrantů. Evropská komise dnes uvedla, že žádné nabídky na převzetí migrantů zatím neobdržela.

Autor:
Témata: Zahraničí (LN)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!