3. dubna 2018 22:42, aktualizováno 4. 4 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V sídle firmy YouTube se střílelo. Naštvaná youtuberka postřelila tři lidi a spáchala sebevraždu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Na místě zasahují desítky policistů, na incident byli upozorněni skrze sociální... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na místě zasahují desítky policistů, na incident byli upozorněni skrze sociální... | foto: Reuters

SAN BRUNO (USA) Americká policie zasahovala v úterý proti střelkyni v kalifornském sídle internetové společnosti YouTube. Útočnice postřelila tři lidi, pak spáchala sebevraždu, prohlásil Ed Barberini, šéf policie ve městě San Bruno nedaleko San Franciska.

Podle policejního zdroje agentury AP šlo o devětatřicetiletou Nasim Aghdamovou, která se v minulosti kriticky vyjádřila o největším světovém videoportálu, do jehož sídla se v úterý vypravila s pistolí v ruce.

Útočnice byla youtuberka - tedy tvůrkyně videí, která publikovala na sociální síti YouTube. Na firmu se údajně hněvala kvůli malé sledovanosti svých videí.

O motivu ženy informují americká média, podle nichž byla střelkyně v minulosti rovněž aktivistkou bojující za práva zvířat.

Střelkyně mohla mít s YouTube osobní spory

„Na YouTube ani žádné další stránce pro sdílení videí neexistují spravedlivé možnosti růstu (sledovanosti), váš kanál poroste, jen když oni budou chtít!!!“ napsala Aghdamová podle listu San Francisco Chronicle. „YouTube filtroval mé kanály, aby mi zabránil získat sledovanost,“ dodala.

Také její rodina podle NBC News uvedla, že Aghdamová byla dlouholetou uživatelkou YouTube a měla pocit, že ji tato sociální síť podvádí.

Policie však uvedla, že motivem mohl být i nějaký osobní spor, který mohl mít přesah k některému ze zaměstnanců YouTube.

Podle některých zaměstnanců byla uvnitř budovy slyšet nejméně desítka výstřelů. „Vypadalo to, že se začalo střílet uvnitř na nějaké party,“ vylíčil jeden z místních svědků pro lokální média. „Nejdřív jsem zaslechl tři výstřely. Potom asi deset rychle za sebou. A nakonec zazněly další čtyři.“

Sanfranciská hlavní nemocnice uvedla, že přijala tři zraněné pacienty, jednoho z nich v kritickém stavu. Podle médií jde o 36letého muže. Další zraněné jsou dvě ženy: ve věku 32 a 27 let.

Kalifornská policie zasahuje v sídle společnosti provozující největší světový videoportál Youtube.
Část lidí z budovy policie evaukovala

Policie potvrdila, že zasahovala proti „aktivnímu střelci“ a vyzývala obyvatele, aby se vyhnuli místu zásahu. Záběry amerických televizí ukazovaly desítky policejních vozů v okolí budovy a desítky evakuovaných lidí. Střelbu ohlásili svědkové v úterý po poledni místního času (po 22:00 SELČ). Na místo dorazily desítky policejních vozů a množství sanitek. Velkou část lidí policie evakuovala.

V jedné z kanceláří pak policisté nalezli tři zraněné a jednu mrtvou ženu, která si patrně „způsobila zranění sama“. Podle policie šlo o podezřelou střelkyni.   

03.dubna 2018 v 22:10, příspěvek archivován: 03.dubna 2018 v 22:42

We were sitting in a meeting and then we heard people running because it was rumbling the floor. First thought was earthquake. https://t.co/gmolQmRXm1

„Když jsem byl u svého stolu, slyšel jsem výstřely a viděl lidi utíkat. Teď jsem zabarikádován v místnosti se spolupracovníky,“ napsal na twitteru jeden ze zaměstnanců Vadim Lavrusik. O čtvrt hodiny později dodal, že již byli s kolegy evakuováni.

Policisté dál prohledávali centrálu firmy a pátrali po případném možném komplici.

Budova YouTube v americkém městě San Bruno.

Budova YouTube v americkém městě San Bruno.

ČTK, Lidovky.cz
  • 4Diskuse