Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

51letý střelec převlečený za policistu zabil v Kanadě nejméně 19 lidí

Střelba v Kanadě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střelba v Kanadě. | foto: AP/Tim KrochakČTK

Ottawa/Praha Střelec na severu kanadské provincie Nové Skotsko zabil během dvanácti hodin nejméně 19 lidí včetně policistky. Novou bilanci oznámil kanadský premiér Justin Trudeau. Podezřelý je mrtvý, zemřel patrně při přestřelce s policií. Zatím není jasné, co ho k činu motivovalo. Informovala o tom s odvoláním na kanadské úřady agentura AP, podle které se jedná o nejhorší podobný útok v kanadské historii. Český prezident Miloš Zeman v pondělí odeslal do Kanady kondolenční telegram.

Vraždy má na svědomí 51letý Gabriel Wortman, který byl převlečený za policistu, uvedly kanadské úřady. „Jsme si jistí, že za všemi vraždami stojí jeden člověk, který se sám pohyboval na severu provincie a který zabil několik lidí,“ řekl náčelník kanadské policie Chris Leather. Wortman útočil na své oběti u nich doma, některé domy pak zapálil.

Střelba začala v sobotu odpoledne v malém pobřežním městě Portapique, zhruba 80 kilometrů severně od Halifaxu, hlavního města Nového Skotska. Policie později uvnitř jednoho z domů a před ním našla několik mrtvých těl. Policisté mají podezření, že přinejmenším první oběť byla záměrná.

Úřady obyvatele provincie před střelcem varovaly a doporučily zůstat v bezpečí domovů. Policie nejprve uvedla, že muže zatkla v neděli po přestřelce na čerpací stanici zhruba 30 kilometrů od Halifaxu. Později ale uvedla, že zemřel. O okolnostech jeho smrti novináři nemají podrobnosti.

Muž, který se podle AP živil jako dentista, při střelbě zabil i policistku Heidi Stevensonovou, matku dvou dětí, která u bezpečnostních sil sloužila přes 23 let. Dalšího policistu zranil. Mezi jeho dalšími oběťmi jsou například učitelka, zdravotní sestra či pečovatelka.

Není jasná motivace střelce, který se podle úřadů s největší pravděpodobností na své počínání připravil. „Vzhledem k tomu, že tento jedinec měl k dispozici uniformu a policejní vůz, je téměř jasné, že se nejednalo o náhodný čin,“ uvedl Leather. Většina obětí podle vyšetřovatelů neměla na střelce žádnou vazbu. Policie prošetřuje i to, zda útok nesouvisel se současnou krizí kolem koronaviru.

Pro veřejnost zůstávají nejasná všechna dějiště Wortmanova útoku. Policie totiž ještě nezveřejnila přesnou časovou osu a seznam všech míst, kde udeřil, uvedla televize CBC. Později během dne policie sdělila, že Wortman zaútočil na nejméně 16 místech.

Leather sdělil, že je možné, že počet obětí se po důkladných prohlídkách míst činu ještě zvýší. Jako příklad zmínil pět vypálených budov, které ještě nebylo možné prohledat.

Masové vraždy jsou v Kanadě relativně ojedinělé, podotýká AP. Držení neregistrovaných zbraní je v zemi zakázáno. Žadatel o povolení musí projít výcvikem, absolvovat psychologický test, mít dva ručitele a čistý trestní rejstřík. O získání zbrojního pasu musí být informována rodina.

Dosud nejhorší podobný čin se odehrál v Montrealu v prosinci 1989, kdy střelec zabil 14 lidí a následně i sebe. Deset obětí si vyžádal útok v dubnu 2018 v Torontu, kdy muž s dodávku najel do chodců.

„Ve chvílích jako je tato se naše země semkne a jeden druhého navzájem podpoříme. Budeme truchlit společně s rodinami obětí a pomůžeme jim tuto těžkou chvíli překonat,“ vyjádřil se k nynější tragédii kanadský premiér Justin Trudeau.

Zeman zaslal kondolenci

Zeman v kondolenci adresované generální guvernérce Julii Payetteové, která je zástupkyní britské královny, tedy oficiální hlavy státu, čin označil za ohavnou a neospravedlnitelnou vraždu. „Dovolte mi, abych jménem svým i jménem českého národa Vaším prostřednictvím předal naši nejhlubší kondolenci především rodinám a blízkým obětí, ale i všemu kanadskému lidu, jehož dlouhodobého přátelství a podpory si velmi ceníme,“ uvedl Zeman.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...