Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střelec v Toulouse se mstil i za zákaz nošení šátků

Policisté před domem, kde se Merah zabarikádoval a z jehož okna vyskočil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté před domem, kde se Merah zabarikádoval a z jehož okna vyskočil. | foto: Reuters

TOULOUSE/PRAHA Střelec z Toulouse, který svými útoky vyděsil Francii, je po smrti. Po více jak 32 hodinách policie oznámila ukončení obléhání bytu, ve kterém se 24letý Mohamed Merah zabarikádoval. Útočník nakonec vyskočil z okna bytu, policie ho ale při skoku zasáhla do hlavy. Přečtěte si přehledný souhrn událostí kolem případu, který sledoval celý svět.

Útočník:

Mohamed Merah - podezřelý z vražd na jihu Francie

24letý Francouz alžírského původu Mohamed Merah se ocitl v hledáčku policie už dříve. Za nejrůznější zlodějiny strávil ve Francii rok a půl ve vězení. Kvůli tomu ho potom nepřijali do armády a jeho záliba ve zbraních ho nakonec zřejmě přivedla k terorismu. Na hranicích mezi Pákistánem a Afghánistánem, kde se ukrývají ozbrojenci Al Kajdy, Merah pobýval a podstoupil tam výcvik.

Motivem jeho činů byla, jak sdělil televizi France 24, odveta za zavedení zákazu nošení muslimských šátků na veřejnosti a podíl francouzských jednotek na operaci v Afghánistánu. Nejprve zabil tři vojáky.

Oběti:

11. března - Před školou v Toulouse byl zastřelen Imad Ibn-Ziaten, třicetiletý parašutista francouzské armády. Útočníkem byl muž na motorce. Ibn-Ziaten byl v civilu. Podle dostupných informací si dal na internet inzerát, že motocykl prodá; ozval se mu útočník a domluvil si s ním schůzku.

15. března - Ozbrojenec na motocyklu postřelil tři francouzské parašutisty v uniformách, když stáli před bankomatem v malém nákupním středisku nedaleko kasáren ve městě Montauban nedaleko Toulouse. Dva na místě zemřeli, třetí je v kómatu. Zavražděným bylo 24 a 26 let, vážně zraněn byl 28letý muž; manželka nejmladšího z nich čeká potomka. Svědci popsali, jak se vrah obrátil ke zraněnému, který se snažil odplazit pryč, a ještě třikrát na něj vystřelil.

ČTĚTE TAKÉ:

19. března - Učitele a tři malé děti zavraždil před židovskou školou v severovýchodní části Toulouse střelec na motocyklu a s kamerou na krku.

Před židovskou školou zabil útočník učitele, dva jeho syny a dceru ředitele školy.

Před židovskou školou zabil útočník učitele, dva jeho syny a dceru ředitele školy.

Co přivedlo policii na stopu?

Francouzská domácí rozvědka Meraha sledovala od doby, co se v loňském roce vrátil z cest do Afghánistánu a Pákistánu. Přesto na sebe nikdy nepřitáhl pozornost tajných služeb. Útočník si dával pozor, aby nezanechal na místě činu žádné otisky, ani stopy DNA na nábojnicích zanechaných na místě činu. Ale od chvíle, kdy použil počítač své matky, aby nalákal do pasti svou první oběť, poskytl policii důležitý důkaz, který ji k němu mohl dovést. Nebylo to ovšem dostatečně rychle, aby se podařilo zachránit životy dalších obětí. Když Merah odpověděl na inzerát seržanta Imada Ibn Ziatena, tak se uložila IP adresa počítače v domě jeho matky. Byl ale jen jedním z 575 lidí, kteří projevili zájem o motocykl, který na serveru nabízel uživatel "Imad", jenž o sobě prozradil, že je voják. V době, kdy se policisté ještě stále probírali e-maily Ibn Ziatena, vrah znovu udeřil, když zabil dva výsadkáře.

Pátrání po záhadném kupci motorky se uzavřelo nad počítačem Merahových, kdy křížové prověřování zjistilo, že žena vlastnící dotyčnou IP adresu má dva syny, kteří jsou na seznamech sledovaných v rámci protiteroristického boje coby členové fundamentalistické muslimské skupiny, ačkoli nebyli ani oni, ani ona spojováni s jakýmikoli násilnými záměry.

Rodinné telefony byly napíchnuty odposlechem na příkaz soudu jen několik hodin po vraždění u školy. Policejní odposlech poskytl policii vodítko, kdy spustit akci. Ve středu časně ráno zásahová jednotka obklíčila Merahův byt...

Obléhání útočníkova bytu

21. března - Dva dny po masakru před židovskou školou, po třetí hodině ranní francouzská elitní policejní jednotka RAID zahájila v toulouské čtvrti Croix-Daurade útok na dům, v němž se zabarikádoval útočník. Když pořádkové síly dorazily na místo, muž začal střílet. Zraněni byli tři příslušníci bezpečnostních sil. Policie oznámila, že chce podezřelého Mohameda Meraha dostat živého.

ČTĚTE VÍCE O ELITNÍ POLICEJNÍ JEDNOTCE:

Během několikahodinového vyjednávání, během něhož se Merah k vraždám přiznal, byla na místo dopravena i jeho matka, aby se syna pokusila přivést k rozumu. To ale odmítla se zdůvodněním, že na něj nemá vliv.  "Jsem hrdý, že jsem srazil Francii na kolena. Lituji jen toho, že jsem nezabil víc lidí," prohlásil Merah.

Před 09:00 policie oznámila, že zadržela dva Merahovy bratry. Francouzský ministr vnitra Claude Guéant upřesnil, že podezřelý byl identifikován v pondělí odpoledne po dramatu před židovskou školou v Toulouse.

Kolem 10:00 Merah prohlásil, že se odpoledne vzdá.

Ve 22:45 se podezřelý odmítl vzdát a varoval, že při pokusu policie vstoupit do bytu bude střílet.

Před půlnocí zazněly blízko obléhaného domu tři výbuchy a po nějaké době byly hlášeny další dva stejně jako několik výstřelů. Podle policie se jednalo o zastrašovací akci.

Izrael ve stejný den pohřbil čtyři židovské oběti masakru. Zavražděného rabína, jeho dva malé syny a dceru ředitele židovské školy přišlo na poslední cestě vyprovodit nejméně 2000 lidí.

O POHŘBU OBĚTÍ ČTĚTE VÍCE ZDE:

Pochybnosti o průběhu zásahu:

Již v první den obléhání Merahova domu se objevily pochyby, zdali policie postupuje správně. Podle bývalého příslušníka francouzské speciální protiteroristické jednotky RAID byl policejní zásah v ranních hodinách překotný a naznačil, že v tom sehrály svou roli politické tlaky. Příslušníci komanda zaútočili na byt podezřelého muže v noci kolem 3:00, tedy v době, kdy byla největší naděje na úspěch a kdy by mohl spát. Ve skutečnosti byl ale obránce připraven a soustředěnou střelbou se mu podařilo dva policisty zranit.

ČTĚTE, CO ŘEKLI O ZÁSAHU:

Vzhledem k tomu, že ve stísněných prostorech domu byli policisté vystaveni riziku, které se nakonec vyplnilo, bezpečnějším způsobem zákroku by byla takzvaná "pastička na myš", což v bezpečnostním žargonu znamená, že by si policisté na podezřelého počíhali, až sám vyjde z domu a pohodlněji ho zatkli na ulici. I to ovšem nese riziko v podobě neřízené přestřelky mezi domy.

22. března

Okolo 11:10 policisté ze speciální jednotky RAID vnikli do bytu, kde se Merah skrýval. Po přestřelce s policií se Merah zabil skokem z okna. Ještě předtím ho ale do hlavy trefila policejní střela. Při střetu s podezřelým, který podle policie reagoval nezvykle násilně, bylo zraněno pět členů speciální jednotky RAID.

Po poledni Nicolas Sarkozy pogratuloval policii k úspěšnému zásahu.

ČTĚTE, JAK POPSAL ZÁSAH MINISTR:

Následky:

Vyšetřování nadále pokračuje. Zatím není jasné, jestli Merah jednal sám, nebo jestli měl komplice. Prezident Sarkozy přislíbil zavést opatření k boji s propagací extremismu ve Francii. Podle jeho slov selhaly veškeré pokusy, jak dopadnout Meraha živého. "Bylo již příliš mnoho mrtvých," prohlásil prezident.  Upozornil také, že každý, kdo bude na internetu navštěvovat či propagovat stránky s teroristickým podtextem, nebo stránky vyzývající k nenávisti, bude v budoucnu potrestán. To bude platit i pro ty, kteří se vydají do zahraničí za účelem výcviku spojeného s terorismem.

Ve čtvrtek večer se k vraždám z Toulouse přihlásila skupina napojená na Al Kajdu, Vojáci kalifátu. O osobě Meraha se ale nezmiňuje.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!