Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelec z Mnichova: šikanovaný syn íránských přistěhovalců, který se inspiroval Breivikem

Svět

  12:01aktualizováno  20:22
MNICHOV/PRAHA - Kdo byl útočník, který v pátek večer zastřelil v restauraci McDonald’s a přilehlém obchodním centru Olympia devět lidí a následně i sebe? Podle sousedů klidný člověk, který se v Německu narodil a vyrůstal v něm. O důvodech, které ho k činu vedly, se zatím spekuluje, prokázala se ale souvislost útoku a činu Nora Breivika. Podle nahrávky, jejíž autenticita nebyla dosud ověřena, útočník tvrdil, že trpěl sedm let trvající šikanou.

Proč? Takovou otázku si po řádění střelce v Mnichově pokládá hodně Němců. foto: Reuters

Svědkyně: Útočník si nabil zbraň na toaletách, pak zahájil palbu na děti

Souhrnný článek o tragických událostech v Mnichově ČTĚTE ZDE:

Osmnáctiletý střelec, který se podle německých médií jmenoval Ali David Sonboly, byl synem taxikáře a měl dvojí občanství - íránské a německé. Doposud nebyl za nic trestán. Podle serveru Focus Online se léčil na psychiatrii a bral antidepresiva. Policie potvrdila, že s pomocí facebookového účtu jiné osoby lákal do McDonald’s lidi na jídlo zdarma, pak střílel.

Většina jeho obětí byli mladí lidé. Pouze jedné oběti bylo 45 let, ostatní byli ve věku od 13 do 21 let. Byly to tři ženy a sedm mužů, mezi něž patří i střelec. Tři oběti byli Turci, tři kosovští Albánci, jeden byl občanem Řecka a jeden Maďarska.

Turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že mezi devíti oběťmi jsou tři turečtí občané. Na tiskové konferenci v Mnichově zaznělo, že mezi oběťmi není žádný turista. Priština potvrdila, že mezi mrtvými jsou tři mladí kosovští Albánci - jednadvacetiletý mladík a dvě ženy. Řecké úřady uvedly, že jedna z obětí byla občanem Řecka. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó tiskové agentuře MTI řekl, že bavorská policie informovala šéfa maďarského konzulátu v Mnichově, že mezi oběťmi útoku je také patnáctiletý chlapec maďarské národnosti.

V jeho věcech rovněž policie našla knihu o násilí páchaném studenty. Potvrdila, že útok měl souvislost s činem Anderse Breivika, který přesně před pěti lety nejdříve zabil výbušninou v automobilu v centru Osla osm lidí a poté na ostrově Utöya postřílel 69 osob.

Ač někteří svědci tvrdí, že Sonboly během útoku křičel „Alláhu Akbar!“, napojení na islámské teroristy nebylo potvrzeno. Podle policie nejednal z politických pohnutek, neměl kontakt s uprchlíky ani radikály. „Není zde absolutně žádná spojitost s Islámským státem,“ řekl policejní ředitel Hubertus Andrä. Podle prokurátorů byl útok klasickou ukázkou agresivního násilníka. Někteří svědci rovněž popsali, že před střelbou křičel nadávky namířené proti cizincům.

To v podstatě potvrzuje i video, které bylo během noci zveřejněno na internetu. Zachycuje rozhovor střelce, který se prochází po střeše obchodního centra, s jiným mužem, který na něj křičí z protilehlého balkonu. Ač je některým částem špatně rozumět, podle překladu, který se objevil například na síti Reddit, se slovní přestřelka neobešla bez nadávek.

„Kvůli vám jsem byl sedm let šikanovaný,“ říká člověk se zbraní, kterého zahraniční média identifikovala jako pravděpodobného střelce z nákupního střediska Olympia. „Teď si musím koupit zbraň, abych vás zastřelil.“ V jeden okamžik pravděpodobný útočník se zbraní zvolá: „Za**aní Turci!“

Během slovní přestřelky si muž na balkoně také všimne střelcovy zbraně. „Hej! On má zbraň! Nabil ji! Zavolejte policii!“ varuje další lidi, kteří se nacházejí na balkoně s ním a celý incident natáčí.

Muže rovněž považuje za cizince, což střelec odmítá. „Jsem Němec. Narodil jsem se tady,“ odporuje. Muž z balkonu na něj křičí, že patří do psychiatrické léčebny. Po další výměně názorů spouští střelec palbu a všichni na balkoně se kryjí.

Útočník pocházel z mnichovské čtvrti Maxvorstadt. Podle známých a sousedů přitom šlo o spíše tichého mladíka. „Žil vedle mě,“ vyjádřil se pro Bild útočníkův soused. „Můj kamarád s ním chodil do školy a říkal, že to byl spíše tichý chlapík. Poznal ho na záběrech.“

Lidé dávají k obchodnímu centru Olympia v Mnichově květiny.
Policie v sobotu hlídkovala u restaurace McDonald’s, kde střelba začala.

Motiv jeho činu není zcela jasný, ale mezi oběťmi i zraněnými jsou děti a mladí lidé. Podle listu se rovněž spekuluje, že mohlo jít o akt pomsty za problémy, které měl útočník s vrstevníky.

Útočník se po činu zastřelil. Nalezen byl asi kilometr od nákupního střediska.

Autoři: ,