Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mnichov byl paralyzován. V obchodním centru řádil 18letý střelec, zabil devět lidí

Svět

  18:34aktualizováno  23. července 8:08
MNICHOV - Páteční večer v bavorském Mnichově byl nasycen strachem. V nákupním středisku Olympia zahájil střelec palbu, zavraždil devět lidí a 21 zranil včetně dětí. Pak se sám zastřelil. Policie ale dlouho netušila, zda neměl útočník komplice a zda není sám na útěku, v metropoli nejezdila hromadná doprava, úřady radily lidem nevycházet.

Lidé prchající z obchodního centra Olympia, krátce po vražedném útoku. foto: Reuters

Známá fakta

 • Večer kolem 18:00 SELČ propukla střelba u nákupního střediska Olympia v Mnichově. Podle policie se útok odehrál před restaurací McDonald's naproti obchodnímu středisku.
 • Střelba si vyžádala nejméně devět obětí, nejméně 10 lidí bylo těžce zraněno, celkem bylo zraněno 21 lidí včetně dětí.
 • Policie pátrala až po třech střelcích, měli být na útěku. Nakonec v sobotu po půl druhé v noci oznámila, že střelec byl jen jeden.
 • Obyvatelé města dostali na mobilní telefony varování, aby neopouštěli své domovy. V části, kde leží obchodní centrum Olympia, byl vyhlášen výjimečný stav.
 • Dopravní podnik zastavil veškerý provoz metra, večer nejezdily tramvaje, autobusy ani vlaky.
 • Policie nařídila evakuaci hlavního železničního nádraží bavorské metropole.
 • Policie nasadila v Mnichově všechny jednotky, včetně speciálních sil, celkem 2300 policistů.

Střelba vypukla po 18. hodině u restaurace McDonald’s naproti nákupnímu centru Olympia v Mnichově. Podle policie stál za útokem jediný útočník, který se přesunul do obchodního centra. Střílel z pistole.

Připravil o život devět lidí, než se sám zabil. Pachatelem útoku byl podle policie osmnáctiletý německý občan, jehož otec pocházel z Íránu, policii dosud nebyl znám. Motiv činu je zatím nejasný.

Svědkyně: Útočník si nabil zbraň na toaletách, pak zahájil palbu na děti

Mezi zastřelenými a zraněnými jsou podle šéfa mnichovské policie Hubertuse Andry i děti a mladiství. Tři ze zraněných bojují v nemocnicích o život.

Policie před 02:00 SEČ zrušila varování před vycházením na ulici, krátce předtím obnovil mnichovský dopravní podnik provoz pravidelných linek hromadné dopravy.

„Při pátrání jsme objevili jednu osobu, která se sama zabila. S velkou pravděpodobností se jedná o pachatele, který podle dosavadního stavu vyšetřování působil osamoceně,“ uvedla mnichovská policie na twitteru.

Policisté dříve na základě vyjádření svědků předpokládali, že za střelbou v oblasti nákupního střediska Olympia stojí až tři útočníci. Jak se později ukázalo, tři muži, kteří z místa střelby utíkali, neměli s útokem nic společného.

Mnichovská policie celý večer pátrala po domnělých útočnících, v pátek před 20. hodinou vydala varování: „Střelci jsou na útěku a jsou nebezpeční.“ Německá policie nevylučovala, že se Mnichov stal terčem teroristického útoku. Bavorský premiér Horst Seehofer svolal kvůli útoku krizovou schůzku.

Až pozdě večer bylo kilometr od nákupního centra nalezeno tělo, které patřilo útočníkovi. Tělo a hlavně červený batoh zkoumal policejní robot kvůli obavě z výbušnin.

Podle deníku Bild policisté během noci prohledali byt, v němž střelec žil se svými rodiči. Otec útočníka během noci vypovídal na mnichovském policejním ředitelství. Sousedé popsali Bildu útočníka jako „klidný typ“ člověka.

Přestože policie teroristický motiv zatím nepotvrdila, francouzský prezident François Hollande už takto událost nazval. „Teroristický útok, který zasáhl Mnichov a při němž bylo zabito mnoho lidí, je odporný čin vedený s cílem vyvolat po jiných zemích i v Německu strach,“ citoval ho deník Die Welt. Hollande chce v pátek o situaci mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

2300 policistů v akci

„První hlášení přišla po šesté hodině večerní, střelba začala u McDonaldu v nákupním centru. V obchodním domě jsou stále lidé, snažíme se jim pomoci,“ popsal policejní mluvčí v pátek po 19. hodině večerní. Všechny lidi se podařilo z obchodního domu dostat až pozdě večer.

„Policie nasadila všechny dostupné síly včetně zvláštních jednotek,“ uvedla mnichovská policie. Podle policejního šéfa do akce zasáhlo 2300 policistů.

Nejasnosti panovaly nejen o počtu útočníků, ale i o použitých zbraních. Svědci, jak se ukázalo mylně, popsali, že střelci měli pušky. Z videa zveřejněného na twitteru bylo ale patrné, že střelec pálil z krátké zbraně, tedy z pistole. Okolí obchodního domu bylo uzavřené, na místě byli policisté s neprůstřelnými vestami.

Vyšetřovatelé a němečtí čelní politici ani krátce před páteční půlnocí netušili, kolik přesně útočníků bylo ani jaký byl motiv vražedných útoků. „Nevíme, zda útočníci jsou ještě stále v Mnichově. Nevíme ani motiv, proč stříleli. Připravujeme místo, kam budou moci lidé posílat videa a fotky,“ prohlásil policejní mluvčí Peter Beck.

A podobně mluvil i německý ministr zahraničí Walter Steinmeier: „Motiv útoku je nám stále nejasný. Máme stále rozporné důkazy. Policie dělá všechno, aby zabránila dalším útokům,“ řekl médiím.

„Zatím nelze říct, zda šlo o terorismus nebo o čin šílence. „Tato otázka je spojena s motivem (činu) a o tom zatím nedokážeme nic říct,“ uvedl policejní prezident Hubertus Andrä. Policisté podle něj nyní při pátrání po motivu prošetřují okolí útočníka. Zatím nevidí žádné paralely s případem z počátku týdne, kdy sedmnáctiletý migrant napadl sekerou a nožem pět lidí ve vlaku do Würzburgu.

„Absolutní bezpečnost není možné zajistit“

Policie na základě výpovědí svědků zpočátku předpokládala, že pachatelé mohli být až tři. I z toho důvodu se do pátrání po nich zapojilo na 2300 policistů. Kromě bavorských zasahovaly i speciální jednotky z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Rakouska. Podezření na další střelce se však nepotvrdilo. Posádka auta, které rychle ujíždělo z místa činu, nemělo podle Andräa s událostí nic společného.

Andrä rovněž uvedl, že „tento brutální a smutný případ nedává podnět k tomu, abychom se cítili méně bezpeční“. Absolutní bezpečnost podle něj není možné zajistit.

Policie nicméně během zásahu vyzvala obyvatele, aby k nákupnímu centru nechodili. Policie v oblasti obchodního centra podnikla rozsáhlý zásah, na místě byly stovky policistů, včetně členů protiteroristických jednotek. Uživatelé na twitteru zveřejnili záběry lidí, kteří v chaosu utíkali z nákupního střediska.

Po 01:00 SELČ policie odvolala varování před vycházením na ulice a povolila obnovení provozu nočních linek hromadné dopravy. Od sobotního rána jezdí také metro a příměstská železnice, jejichž provoz se zastavil krátce po útoku.

Kvůli evakuaci hlavního nádraží a zastavení železničního provozu mnoho lidí v Mnichově uvízlo. Státní úřady jim nabídly možnost přenocování v sídle bavorské vlády a v budově zemského parlamentu. Nabídky k přespání se šířily i na twitteru s hashtagem #OffeneTür, předkládaly je soukromé osoby, ale třeba i mnichovské mešity. Společnost Deutsche Bahn umístila na nádraží na okrajích města vlaky s lehátkovými vagóny.

Na sociálních sítích se objevilo druhé video střelce, který se střechy nákupního centra střílel na policisty.

Schovali se do obchodu

„Útočník vypálil mnoho ran, nedokážu říct kolik, ale bylo to hodně,“ citovala agentura Reuters hodinu po zahájení střelby jednoho ze zaměstnanců z obchodu, který nechtěl ze strachu prozradit jméno. „Lidé zvenku se narvali k nám do obchodu a viděl jsem jednoho člověka, jak leží na zemi a byl tak těžce zraněný, že nemohl přežít. Zatím se schováváme tady vzadu v obchodě.“

Mezi devíti mrtvými nejsou žádní čeští občané. Na twitteru to v sobotu ráno oznámilo české ministerstvo zahraničí, které se odvolalo na německou policii.

Lidé začali před obchodní dům Olympia nosit květiny.
Restaurace McDonalds, před níž vypukla střelba.

Nákupní centrum stojí vedle olympijského stadionu, kde palestinští teroristé ze skupiny Černé září unesli během her v roce 1972 11 izraelských sportovců a následně je zabili - celý příběh ZDE. Zároveň přesně před pěti lety, 22. července 2011, spáchal děsivý útok norský masový vrah Anders Breivik.

 • Nákupní středisko Olympia bylo v Mnichově otevřeno v roce 1972 v souvislosti s tehdejšími letními olympijskými hrami. Postaveno bylo nedaleko olympijské vesničky, v níž byli ubytováni účastníci her a která se stala tehdy terčem teroristického útoku.
 • Při teroristickém útoku na olympijskou vesnici nedaleko centra Olympia palestinští teroristé 5. září 1972 zabili dva izraelské sportovce a dalších devět sportovců z Izraele vzali jako rukojmí. I ty posléze na letišti zastřelili.
 • Středisko Olympia leží v mnichovské čtvrti Moosach na severozápadě města. - Otevřeno bylo 25. května 1972, v letech 1993 až 1994 bylo rozšířeno.
 • Olympia je jedním z největších obchodních center v Mnichově. Na nákupní ploše 56.000 metrů čtverečních je ve dvou patrech 135 obchodů. Centrum navštěvuje asi 33.400 lidí denně. V Mnichově se ale koná ročně přes padesát slavností a festivalů, což přiláká do města i do obchodního střediska další návštěvníky.
 • V nákupním centru jsou nejrůznější obchody, kavárny, restaurace, ale má v něm také lékařskou ordinaci několik doktorů.
 • K centru patří parkoviště s kapacitou 2400 míst. Je dostupné též tramvají, metrem a několika linkami autobusů.
Autoři: , ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat