Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Štýrském Hradci najel řidič úmyslně do chodců. Tři mrtví, desítky zraněných

Svět

  14:43aktualizováno  19:34
ŠTÝRSKÝ HRADEC - Řidič terénního vozu v sobotu v centru Štýrského Hradce ve vysoké rychlosti úmyslně najížděl do chodců: nejméně tři lidi zabil a dalších 34 osob zranil. Bilanci obětí zveřejnil štýrský zemský hejtman Hermann Schützenhöfer. Podle policie se nejednalo o teroristický čin. Šestadvacetiletý muž, který byl krátce po činu zatčen, je rakouský občan bosenského původu a prý zřejmě trpí psychickými problémy.

Hasič smývá krev z chodníku ve Štýrském hradci foto: ČTK

„Jedná se o psychózu vyplývající z rodinného života,“ řekl ke zdravotnímu stavu pachatele štýrský policejní šéf Josef Klamminger. Podle něj čin „nemá souvislost s fanatismem“, a nejde tedy o terorismus. Klamminger naznačil, že muž se nejspíš přestal ovládat po rodinné hádce. Policie později na mimořádné tiskové konference uvedla, že muž jí byl již z dřívějška známý v souvislosti s domácím násilím.

Zběsilá jízda

Zelené auto značky Jeep Cherokee vyděsilo obyvatele druhého největšího rakouského města krátce po poledni, kdy se řítilo ulicí Herrengasse v centru k hlavnímu náměstí rychlostí zhruba 100 až 150 kilometrů v hodině. Cestou poráželo chodce.

Policie ve Štýrském hradci zkoumá vůz pachatele
Policisté a hasiči během vyšetřování na místě tragédie

Velitel policie ve Štýrském Hradci Kurt Kemeter novinářům podrobně popsal jízdu vozidla, jehož řidič postupně najížděl do lidí. Některým se podařilo na poslední chvíli uskočit a vyváznout s různě závažným poraněním. V jednu chvíli auto zastavilo, řidič vyskočil a nožem pobodal dva náhodné kolemjdoucí. Pak ve zběsilé jízdě pokračoval.

„Na zemi leželi mrtví... Lidé v panice křičeli a utíkali do blízkých obchodů, aby se dostali do bezpečí,“ řekla očitá svědkyně události.

Zadržený, který je ženatý a má dvě děti, prý při zatýkání policistům nekladl odpor.

Na místě vypukl chaos a policie centrum Štýrského Hradce z velké části uzavřela. Na místo dorazilo na šedesát sanitních vozů a také několik záchranářských vrtulníků, aby dopravily zraněné do nemocnic. Několik lidí je podle Schützenhöfera stále v ohrožení života.

Rakouské úřady svolaly kvůli incidentu krizový štáb a zveřejnily číslo zvláštní telefonní linky určené pro postižené a jejich blízké. 

Maniaci za volantem

Případy, kdy někdo záměrně vjede autem do davu, jsou v Evropě výjimečné. Loni 22. prosince připravil dva lidi o život muž, který ve francouzském Nantes vjel do lidí shromážděných na vánočním trhu. Podle svědků řidič bílého nákladního vozu při činu vykřikoval Alláhu akbar (Bůh je veliký). Po činu se probodl nožem a utrpěl vážná zranění. K podobnému incidentu došlo ve Francii i o den dříve, kdy muž v Dijonu úmyslně najížděl na chodce, rovněž křičel Alláhu akbar a 13 osob zranil. Podle policie tehdy nešlo o teroristický čin, ale o krok duševně vyšinutého jedince.

Ještě tragičtější zkušenost má za sebou Nizozemsko, kde se 30. dubna 2009 pokusil útočník spáchat atentát na královnu Beatrix a členy její rodiny ve městě Apeldoorn. Osmatřicetiletý muž chtěl svým autem zasáhnout autokar s panovnicí, ale minul, vjel do davu a na místě zabil čtyři lidi. Dalších třináct osob bylo zraněno. Tři z nich zemřely v nemocnici. Zraněním podlehl i útočník.

V Česku je nejznámnější případ Olgy Hepnerové, která v roce 1973 autem najela do davu čekající na tramvajové zastávce a zabila osm lidí.

Autor: