14. prosince 2015 8:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédsko a Ekvádor se po půl roce dohodly na vyslechnutí Assange

Julian Assange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange | foto: REUTERS/Sunshine Press

QUITO Švédsko a Ekvádor po šestiměsíčním jednání uzavřely dohodu, která umožní vyslechnout zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Australan se již přes tři roky skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně kvůli švédskému zatykači a obavám, že by pak mohl být ze Švédska vydán do USA.

„Tato dohoda posílí bilaterální vztahy a umožní, například, právní pomoc v trestních záležitostech, jako je případ pana Assange,“ uvedlo v prohlášení ekvádorské ministerstvo zahraničí. Švédsko-ekvádorské ujednání, podepsané v Quitu, vstoupí v platnost během několika dní, až si strany vymění příslušné dokumenty. Assange pak bude moci být vyslechnut na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Na velvyslanectví Ekvádoru se Assange uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu tato jihoamerická země udělila politický azyl. Švédsko ho viní ze znásilnění. Případy dalších jeho sexuálních deliktů z roku 2010 už švédská prokuratura v létě kvůli promlčení odložila. Čtyřiaačtyřicetiletý Assange všechna obvinění odmítá.

Americká justice viní zakladatele serveru WikiLeaks z vyzrazení tajných informací. Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký poprask způsobil v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu. WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionů tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů po celém světě.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz