30. ledna 2017 11:23, aktualizováno  15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Činu ihned litoval. Podezřelý z útoku na mešitu se policii přihlásil sám

Kanadská policie mešitu obklíčila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadská policie mešitu obklíčila. | foto: Reuters

QUEBEC/PRAHA Sedmnáct minut poté, co první svědci oznámili na lince 911 útok v quebeckém Kulturním islámském centru, se přihlásil policii i jeden z útočníků. Podezřelý prý svého činu litoval natolik, že vyhrožoval sebevraždou. Případ, který policie vyšetřuje jako teroristický čin, si vyžádal šest obětí.

Při nedělním teroristickém útoku na islámské kulturní centrum v Quebeku na východě Kanady zemřelo podle vyšetřovatelů šest lidí a dalších osm bylo zraněno. Policie v pondělí oznámila, že zatkla dva podezřelé.

Podle informací Radio-Canada studovali oba podezřelí na Université Laval a jsou obyvatelé Quebeku. Jeden z nich je marockého původu. Deník Le journal de Quebec napsal, že jména podezřelých jsou Alexandre Bissonnette a Mohamed Khadir.

30.ledna 2017 v 15:40, příspěvek archivován: 30.ledna 2017 v 15:51

(PHOTOS) Alexandre Bissonnette et Mohamed Khadir sont les deux suspects de l'attentat de la mosquée de Québec #JDQ https://t.co/4vlbfHPhPz https://t.co/WJ6mJXt9D3

Podle deníku byl první podezřelý zadržen v blízkosti mešity. Druhý zadržený zavolal sám na policii, aby se přiznal k činu. Měl prý výčitky svědomí a cítil se kvůli tomu špatně. Během hovoru vyhrožoval i sebevraždou.

Policie po krátkém pronásledování muže přesvědčila, aby se vzdal. V automobilu měl podle informací serveru Lapress.ca jednu ruční zbraň a dvě zbraně připomínající útočnou pušku AK-47.

V mešitě ve městě Quebec se střílelo.
Mešita je pod dohledem policejního sboru.

Auto poté projistotu prohledali policejní pyrotechnici z obavy, že by se v něm mohla ukrývat bomba.

V neděli kolem osmé hodiny večer vtrhli útočníci do Kulturního islámského centra, kde právě probíhala modlitba. Zastřelili šest lidí a dalších osm zranili. Zatím jsou ve vazbě dva podezřelí, policie pátrá i po dalších útočnících.

Měli quebecký akcent

„Zdálo se mi, že mají silný quebecký akcent,“ řekl pro Radio-Canada jeden ze svědků útoku. „Jeden z nich začal střílet a u toho křičel Allahu Akhbar. Kulky zasáhli lidi, kteří se modlili. Lidé, kteří se modlili ztratili své životy.“

„Odsuzujeme tento teroristický útok na muslimy,“ řekl médiím kanadský premiér Justin Trudeau. „Muslimští Kanaďané jsou důležitou součástí našeho národa a tento nesmyslný akt nemá místo v našich komunitách, našich městech, ani v naší zemi,“ dodal.

„Dnes v noci Kanaďané truchlí za zabité při zbabělém útoku na mešitu v Quebeku. Mé myšlenky jsou s obětmi a jejich rodinami,“ kondoloval premiér na Twitteru.

30.ledna 2017 v 04:35, příspěvek archivován: 30.ledna 2017 v 12:48

Tonight, Canadians grieve for those killed in a cowardly attack on a mosque in Quebec City. My thoughts are with victims & their families.

Mluvčí quebecké policie Christine Coulombeová sdělila médiím, že během útoku zemřelo šest lidí ve věku 35 až 70 let. Někteří ze zraněných jsou podle ní ve vážném stavu. V době útoku bylo v mešitě 39 osob. Motiv útočníků je zatím neznámý. Podle svědků měli na obličejích lyžařské kukly.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz