12. února 2013 22:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět řeší záhadu vatikánského blesku. Je to znamení?

Svět řeší záhadu vatikánského blesku. Je pravý? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svět řeší záhadu vatikánského blesku. Je pravý? | foto: Reuters

VATIKÁN Pravost agenturní fotografie, na níž blesk udeřil do kopule vatikánské Svatopetrské baziliky údajně zrovna v den papežovy oznámené rezignace, dokládají záběry z jiných médií. Snímek italské agentury ANSA obletěl svět, ale běžní lidé i fotoreportéři jeho pravost začali okamžitě zpochybňovat na sociálních sítích.

Pondělní oznámení papeže Benedikta XVI. o rezignaci přišlo podle většiny pozorovatelů jako blesk z čistého nebe.

Prohlášení v latině
Jako první z médií o tom vyslala první stručnou informaci, takzvaný blesk, právě agentura ANSA. Vatikánská zpravodajka agentury Giovanna Chirriová za to sklidila obdiv kolegů z ostatních médií, protože se dokázala nejrychleji zorientovat v prohlášení, které papež pronesl v latině.

Blesk hraje hlavní roli také ve zpočátku zpochybňované slávě římského fotoreportéra ANSA Alessandra Di Mea. Šlo o znamení, náhodu, nebo podvrh?, ptali se lidé při pohledu na fotografii, na níž oslňující blesk míří přímo do kříže kopule vatikánského chrámu.

ČTĚTE TAKÉ

Di Meo se zapřísahá, že je fotografie pravá. Několik hodin po oznámené rezignaci papeže ještě pořizoval fotografie. Když přišla bouřka, zavětřil fotoreportér šanci. První blesk mířící do kopule nestihl. "Když jsem si čistil objektiv od deště, udeřil do kopule blesk. Nemohl jsem nic dělat, jenom bezmocně přihlížet a zlobit se," líčil dnes Di Meo.

Nakonec se dočkal. "Zkoušel jsem to dál a pak udeřil blesk doprostřed kopule - právě ve chvíli kdy jsem pořizoval snímek," tvrdí fotograf. S kamerou položenou na balustrádě prý záběr snímal osm sekund. Pořízen byl v pondělí v 17:56 SEČ.

Pondělní oznámení papeže Benedikta XVI. o rezignaci přišlo podle většiny pozorovatelů jako blesk z čistého nebe.

Z jiného pohledu zřejmě tentýž blesk zachytil Filippo Monteforte z agentury AFP. Televizní stanice BBC dokonce blesk ukázala na videu. VIDEO si prohlédněte ZDE.

Také meteorologové se přiklánějí na stranu Di Mea. "Ve Středozemí není taková bouřka ničím neobvyklým," říká německý meteorolog Michael Tiefgraber. "Odpoledne byla bouřka nad Římem," potvrzuje Tiefgraber.

Lidovky.cz, ČTK