22. července 2017 12:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syn vůdce Talibanu najel s výbušninami do armádní základny. Při útoku zemřel

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

KÁBUL Syn vůdce militantního hnutí Taliban mully Hajbatulláha Achúndzády zemřel ve čtvrtek, když v jihoafghánské provincii Hílmand provedl sebevražedný atentát. V sobotu o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na mluvčího Talibanu.

Třiadvacetiletý Abdur Rahmán najel vojenským autem naloženým výbušninami do základny afghánské armády ve městě Gerešk. Podle mluvčího byl tento mladík studentem medresy, islámské náboženské školy, a chtěl spáchat sebevražedný útok. „Toto poslání ve čtvrtek naplnil,“ uvedl.

Jeden z Talibanců, kteří mají blízko k rodině vůdce hnutí, sdělil, že Abdur Rahmán se jako sebevražedný atentátník přihlásil ještě před tím, než se jeho otec stal šéfem Talibanu. Do loňského května stál v čele Talibanu Muhammad Mansúr, kterého zabil útok amerického bezpilotního letounu.

„Sebevražedný útok doposud provedla řada blízkých příbuzných vysoce postavených činitelů Talibanu, ale Hajbatulláh se stal prvním nejvyšším vůdcem, jehož syn obětoval život,“ řekl vysoce postavený člen Talibanu.

Reuters uvádí, že v posledních dnech se boje v provincii Hílmand, odkud pochází většina afghánského opia, zintenzivnily. Povstalci z Talibanu ovládají většinu provincie a ohrožují i její správní centrum Laškargáh. Afghánské vládní jednotky s podporou amerických náletů se je z okolí města snaží vytlačit.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz