13. února 2014 15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syřané v Homsu upírají naději k dalším třem dnům příměří

Evakuace civilistů ze syrského města Homs. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuace civilistů ze syrského města Homs. | foto: Reuters

HOMS Příměří v syrském Homsu bylo prodlouženo o tři dny, aby bylo možné evakuovat z obléhaného města další civilisty. V telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters to uvedl guvernér provincie Homs Talál Barazí. Od minulého pátku bylo podle něj evakuováno 1400 osob.

Evakuace je součástí humanitární operace, která je závislá na dohodnutém příměří. To mělo původně trvat jen do noci na dnešek. "Příměří bylo prodlouženo o další tři dny počínaje dneškem. Tak bude možné evakuovat zbývající civilisty," prohlásil ve čtvrtek Barazí.

Z dosud evakuovaných 1400 osob asi 220 i nadále prochází určitou kontrolou, což znamená, že byli zadrženi nebo jsou vyslýcháni, poznamenala Reuters. Agentura AFP již dříve uvedla, že mezi evakuovanými bylo 336 mužů ve věku 15 až 55 let, které syrské úřady zadržely, aby je mohly vyslechnout a vyloučit, že mezi nimi nejsou bojovníci opozice.

Dodrží vláda svůj slib?

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Edgar Vasquez v noci na čtvrtek uvedl, že syrská vláda se zavázala k tomu, že muže po výsleších propustí. "Očekáváme, že tento slib dodrží," řekl Vasquez. "Vzhledem k minulým aktivitám současného režimu to nemůže mezinárodní společenství považovat za samozřejmost a je třeba sledovat osud těchto mužů," dodal.

Humanitární konvoje přivezly v uplynulých dnech do Homsu desítky pytlů s moukou a rýží, dále olej, cukr, sůl a další potraviny. Od roku 2011, kdy syrské boje začaly, má za sebou Homs už mnoho ofenziv a město je mimořádně poničené. Některé jeho části stále ovládá opozice a armáda se je snaží získat pod svou kontrolu. Staré Město vojsko obléhá od roku 2012. Lidem tam postupně došly zásoby a mnozí hladoví.

VÍCE ZDE:

V Sýrii pokračuje bombardování města Aleppo. Ve středu zde při těchto náletech na několik čtvrtí zahynulo nejméně 51 lidí včetně 13 rebelů, oznámila ve čtvrtek povstalecká organizace SOHR, která sídlí v Londýně a sleduje dodržování lidských práv v Sýrii. Stejně jako v Homsu se i v Aleppu armáda snaží získat pod svou kontrolu čtvrtě ovládané opozicí.

Lidovky.cz, ČTK