3. března 2019 20:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Velký návrat. Sýrie se poprvé od vypuknutí války zúčastnila schůzky arabských států

Vůdce syrského režimu Bašár Asad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce syrského režimu Bašár Asad. | foto: Reuters

Ammán Sýrie se v neděli vůbec poprvé od vypuknutí války v zemi v roce 2011 zúčastnila vrcholné schůzky arabských států, která se uskutečnila v Jordánsku. Na jednání se zástupci arabských zákonodárných sborů do Ammánu přicestoval předseda syrského parlamentu. Podle agentury AFP jde o další krok směrem k opětovnému politickému zapojení Sýrie do dění v regionu.

Mnoho arabských zemí se prezidenta Bašára Asada v uplynulých letech stranilo. Liga arabských států (LAS) například v listopadu 2011 Sýrii přerušila členství v reakci na násilné potlačování prodemokratických protestů syrskou vládou.

Předseda jordánského parlamentu ve své nedělní řeči uvedl, že regionální země „by měly pracovat na politickém vyřešení syrské krize... a Sýrie by opět měla získat své místo“ v arabském světě.

Arabské státy, včetně těch, které svého času podporovaly povstalce proti Asadovi, se snaží o usmíření se syrským prezidentem po rozhodujících úspěších jeho ozbrojených sil ve válce. Spojené arabské emiráty například nedávno znovu otevřely svou ambasádu v Damašku a Bahrajn řekl, že jeho zastupitelský úřad v syrské metropoli a syrská diplomatická mise v Manámě pracují bez přerušení.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz