8. dubna 2018 7:33, aktualizováno  16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrská armáda čelí obvinění, že v Dúmě použila chemické zbraně. 70 lidí zahynulo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 67Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

DAMAŠEK Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynula čtyřicítka lidí. Podle agentury AFP to sdělili záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby. Podobně se vyjádřila i Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS).

Syrská státní média nicméně popřela, že by vládní vojska použila chemické zbraně. Uvedla, že rebelové ve městě Dúmá ve východní Ghútě jsou na pokraji kolapsu a šíří falešné zprávy.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že ve městě Dúmá přišlo v sobotu o život 11 lidí, včetně čtyř dětí, v důsledku udušení po útoku vládních sil. Celkem 70 osob se podle SOHR potýkalo s dýchacími obtížemi. Organizace ale není schopna „potvrdit, či vyloučit“ obvinění z použití chemických zbraní syrskou armádou.

Syrská vláda se dohodla s povstalci z Dúmy na jejich evakuaci, oznámila syrská státní média. O evakuaci se vyjednávalo po třídenních těžkých bojích, měla by začít do 48 hodin.

Syrská armáda prý zaútočila na město Dúmá chemickými zbraněmi.
Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynula čtyřicítka lidí.

Podle Syrsko-americké zdravotnické společnosti, což je charitativní skupina podporující lékařská zařízení, zahynulo při chemických útocích v sobotu v oblasti 35 lidí. SAMS oznámila, že nemocnici v Dúmě zasáhla chlorová bomba a zabila šest lidí. Druhý útok „směsí chemických látek“, včetně nervových, zasáhl nedalekou budovu. „Kontaktujeme americkou vládu a evropské vlády,“ řekl viceprezident organizace Basel Termanini agentuře Reuters.

Také záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby mluví o útoku toxickým chlórem a druhém útoku v sobotu večer. „Celé rodiny byly zadušeny ve sklepích poté, co se Dúmá stala terčem útoku jedovatým plynem. Čtyřicet lidí je mrtvých a stovky byly zraněny,“ napsaly Bílé přilby na twitteru.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že Spojené státy monitorují zprávy o možném útoku chemickými zbraněmi v Sýrii. Dodalo přitom, že pokud byly skutečně použity chemické látky, měla by se klást vina Rusku.

Spojené státy útok odsoudily, odpovědnost přisuzují Rusku

Syrská armáda, která má podporu Ruska, se snaží z Dúmy vytlačit radikály z organizace Džajš al-Islám. Útoky na Dúmu byly obnoveny po neúspěšných vyjednáváních, v nichž se vláda snažila přimět oponenty k evakuaci. Podařilo se to na několika místech východní Ghúty, avšak skupina Džajš al-Islám, která působí hlavně v Dúmě, zatím na dohodu nepřistoupila.

„Opakované používání chemických zbraní syrským režimem proti vlastním lidem je mimo veškerou pochybnost,“ uvedla americká diplomacie. „Rusko nese odpovědnost za brutální útoky proti nesčetným Syřanům chemickými zbraněmi,“ dodalo ministerstvo zahraničí USA.

Prezident Donald Trump útok odsoudil a kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina za podporu syrského prezidenta, jehož označil za „zvíře Asada“. Podle Trumpa musí Bašár Asad za útok zaplatit. Šéf Bílého domu akci označil za „nesmyslný útok s množstvím mrtvých žen a dětí“.

České ministerstvo zahraničí je zprávami o Dúmě znepokojeno. Uvedlo, že používání chemických zbraní dlouhodobě odsuzuje a že v případě, že se útok potvrdí, očekává koordinovanou akci EU a mezinárodního společenství.

Turecké ministerstvo zahraničí útok odsoudilo. Podle něj padá velké podezření na syrský režim, který „opět nevzal ohled“ na mezinárodní dohody zakazující chemické zbraně. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k zastavení bojů v Sýrii. Přiznal, že OSN není schopná zprávy o chemickém útoku ověřit, ale pokud se potvrdí, je nutné okolnosti vyšetřit.

Rusko má o využití chemických zbraní pochybnosti

Generál ruské armády Jurij Jevtušenko zprávy o použití chemických zbraní v Sýrii popřel. Rusko je podle něj připraveno „okamžitě po osvobození Dúmy vyslat své specialisty na ochranu proti radiaci a chemickým i biologickým látkám“. Získají prý vzorky, které potvrdí, že zprávy o nasazení chemických zbraní jsou vymyšlené. Podle Jevtušenka se některé západní země snaží zabránit operaci, jejímž cílem je vytlačit rebely z Džajš al-Islám z Dúmy, a z toho důvodu využívají téma chemických zbraní.

Papež František na závěr nedělní mše na Svatopetrském náměstí řekl, že „neexistuje dobrá nebo špatná válka“. „Naprosto nic ale nemůže omluvit použití takových vyhlazovacích nástrojů proti bezbranným lidem,“ řekl ke zprávě o chemickém útoku. Vyzval armády i politiky, aby změnili prostředky a vydali se cestou vyjednávání.

ČTK
  • 67Diskuse