Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tádžické úřady viní z útoku na cyklisty místní islámské radikály

Svět

  9:27
DUŠANBE - Tádžické úřady v úterý obvinily místní islamisty z odpovědnosti za nedělní brutální útok na skupinu západních cyklistů, z nichž čtyři zahynuli a tři byli zraněni. Ministerstvo vnitra v Dušanbe uvedlo, že útok zorganizovala zakázaná Islámská strana obrody. Vůdce skupiny útočníků podle policie prodělal výcvik v Íránu.

Dušanbe, hlavní město Tádžikistánu. foto: Reprofoto

Islámská strana obrody sdružovala aktivisty tádžické islamistické opozice, která bojovala proti režimu prezidenta Imomaliho Rachmona během občanské války v letech 1992-1997. Po dojednání příměří získala řada opozičních vůdců vysoké funkce ve státních strukturách. Rachmonův režim se ale postupně bývalých islamistických soků ve vysokých úřadech zbavoval a v roce 2015 byla strana úředně rozpuštěna. Ústavní změny odhlasované o rok později pak formování náboženských politických stran zakázaly. 

Tádžická policie v úterý oznámila, že v automobilu, kterým útočníci na skupinu zaútočili, byly nalezeny nože a zkrvavené sekyry. Při zátahu proti pachatelům bylo pět osob zastřeleno, vůdce bandy Husejn Abdusamadov byl ale dopaden živý. Inspirátorem útoku byl podle vyšetřovatelů aktivní člen Islámské strany obrody Nosirchudža Ubajdov, na něhož byl v roce 2015 vydán mezinárodní zatykač. Abdusamadov v letech 2014-2015 podstoupil teroristický výcvik v Íránu, uvedla policie. 

Skupina chtěla po útoku na západní cyklisty prchnout do sousedního Afghánistánu, kde se chtěla připojit k extremistům. Bratr vůdce bandy Bachtiar Abdusamadov si podle agentury Avesta odpykává trest vězení za příslušnost k Islámskému hnutí Turkestánu, které je považováno za hlavní islamistickou skupinu v zemích postsovětské Střední Asie. 

Jednadvacetiletý Džafariddín Jusufov, který řídil automobil útočící na cyklisty, byl při přestřelce s policií zabit, uvedla Avesta. Za podporu útočníků a spolupráci s nimi byly zadrženy čtyři další osoby. 

V pondělí se k zodpovědnosti za útok přihlásila prostřednictvím své propagandistické agentury Amak organizace Islámský stát (IS). Agentura Reuters upozornila, že se organizace často hlásí k odpovědnosti za útoky po celém světě. Vyšetřovatelé však mnohdy konstatují, že o napojení pachatelů na IS neexistuje žádný důkaz. 

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat