Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Tálibán versus afghánská vláda. V zemi se již několik dní svádí boj o tři provinční metropole

Afghánská vlajka foto: AP Photo/Rafiq Maqbool

V afghánských městech Kandahár, Herát a Laškargáh v neděli pokračovaly boje mezi vládními vojáky a povstalci z hnutí Tálibán, které se snaží těchto provinčních metropolí zmocnit. Zpravodaj britské televize BBC v Afghánistánu Secunder Kermani uvedl, že nejzranitelněji nyní vypadá město Laškargáh, které je metropolí jižní provincie Hílmand.
  21:04aktualizováno  1. srpna 21:00

‚Našim‘ Afgháncům jde o život. Problém je v tom, že po azylu v Česku netouží, zní z bezpečnostní komunity

V sobotu se rebelové v Laškargáhu údajně dostali na vzdálenost několika stovek metrů od úřadu guvernéra, než se vládním vojákům podařilo je zatlačit zpátky. Příznivci Tálibánu na sociálních sítích zveřejnili řadu videí, na nichž jsou vidět povstalci ve středu města. Někteří z rebelů mají údajně pozice v domech civilistů, takže pro armádu bude o to složitější je z bojiště vyhnat. „V centru města se bojuje. Požádali jsme vládu o vyslání speciálních sil,“ řekl agentuře AFP šéf provinční rady Ataulláh Afghan.

Příslušníci afghánských speciálních sil již byli rozmístěni ve městě Herát na západě země, které rovněž Tálibán v posledních dnech obklíčil. Situace tam podle BBC vypadala v neděli stabilněji. Afghánské armádě v boji proti Tálibánu pomáhá v Herátu se svými oddíly obávaný válečník Ismáíl Chán, jenž v 80. letech patřil k vůdcům mudžáhidů, kteří válčili proti sovětským vojákům.

Na mezinárodním letišti v Kandaháru byl v neděli pozastaven provoz poté, co rakety odpálené bojovníky Tálibánu poškodily přistávací a startovací dráhu. Podle ředitele letiště byla ale již ranvej opravena a lety obnoveny.

V sobotu poslanec afghánského parlamentu Gul Ahmad Kamin, který je v Kandaháru, BBC řekl, že existuje velké riziko, že Tálibán získá toto město pod kontrolu. Situace tam se podle poslance každou hodinou zhoršuje a boje v ulicích jsou nejprudší za posledních 20 let. Desítky tisíc lidí kvůli násilí opustily domovy a v oblasti hrozí humanitární katastrofa.

VLACH: Přijměme Afghánce v nouzi. Česko se musí postarat o spolupracovníky svých vojáků

Od 1. května, kdy Spojené státy a Severoatlantická aliance zahájily stahování posledních vojáků z Afghánistánu, ovládl Tálibán velkou část afghánského území a klíčové přechody na hranicích s Pákistánem, Íránem, Turkmenistánem a Tádžikistánem.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat