Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taťka Si a mamka Pcheng. Bizarní óda na prezidentský pár je v Číně hitem

Nečekaně brzy dostala vánoční dárek čínská komunistická strana, když na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nečekaně brzy dostala vánoční dárek čínská komunistická strana, když na... | foto: YoutubeReprofoto

PEKING Nečekaně brzy dostala vánoční dárek čínská komunistická strana, když na internetu nabralo nebývalou popularitu video, jež pěje chválu na prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho manželku Pcheng Li-jüan. Písnička „Taťka Si miluje mamku Pcheng“ se objevila v době, kdy se čínská vládnoucí strana snaží budovat obraz prezidenta coby „muže z lidu“, napsala agentura AFP.

Video je složené z fotografií prvního čínského páru. Skladbu napsali dva hudebníci z centrální Číny a některým online komentátorům připomíná kult osobnosti vybudovaný kolem bývalého čínského vůdce Mao Ce-tunga. Jiní se nechali slyšet, že si připadají trochu jako v Severní Koreji.

Video ale nepochybně vítá čínský rozsáhlý propagandistický aparát, který maže z internetu všechen obsah kritický vůči komunistické straně. Jen za poslední týden zaznamenala nahrávka 125 milionů zhlédnutí.

Pučící květiny vlasti

„Viděli jsme spoustu fotografií prezidentského páru a napadlo nás, že by jejich příběh byl pěknou zamilovanou písní,“ řekl AFP Jü Žun-ce, polovina dvojice, jež píseň složila a nazpívala. „Během tvůrčího procesu jsme mluvili se spoustou dětí, protože právě ony jsou pučícími květinami vlasti,“ dodal.

A dětsky nevinný text nenechává žádný prostor pro negativní interpretaci vztahu prvního páru země, což je téma značně citlivé pro komunistickou stranu.

TEXT PÍSNĚ

Čína má taťku Si

Troufá si skolit tygry, ať už jsou jakkoli silní

Je to muž bez bázně

Chci ho vídat, dokonce i ve snech

Čína má taky mamku Pcheng

Chci jí poslat ty nejkrásnější kytky

Modlit se na ni a žehnat jí

Štastné rodiny, prosperující národ a harmonický svět

Taťka Si miluje mamku Pcheng

Jejich láska je legendární

Mamka Pcheng miluje taťku Si

Národ s láskou je nejsilnější

Muži by se měli učit od taťky Si

Ženy by se měly učit od mamky Pcheng

Následovat jejich příklad a milovat se

Láska umí zahřát tisíce rodin

Muži by se měli učit od taťky Si

Ženy by se měly učit od mamky Pcheng

Následovat jejich příklad a milovat se

Lidé s láskou mohou dobýt svět

Taťka Si miluje mamku Pcheng

Když jsou spolu, vždycky se na ni šťastně usmívá

Mamka Pcheng miluje taťku Si

Drží ho za ruku, její úsměv je nádherná kytka

(Přeloženo z anglické verze, vydané na CRI English)

Si Ťing-pching po nástupu k moci porušil tradici uzavřených vůdců. Několikrát se objevil na veřejných místech v Pekingu - včetně knedlíčkové restaurace - a nechal se zpodobnit ve formě komiksu, což je u čínského vůdce výjimečné. Také jeho manželka, bývalá armádní zpěvačka, zaujala prominentnější roli než předchozí čínské první dámy. Prezidenta doprovází na zahraničních cestách a pozornost budí svými šaty od módních návrhářů.

ČTĚTE TAKÉ:

To, do jaké míry se Čína snaží kontrolovat zprávy týkající se prezidentského páru, před časem odhalilo do médií uniklé nařízení úřadu pro propagandu, podle kterého se nesmí publikovat žádné špatné horoskopy pro štíry narozené 20. listopadu - tedy v den narozenin čínské první dámy. A zakázáno je také naznačovat, že osoby narozené ve znamení panny - jako například čínský prezident - nejdou v páru příliš dohromady s osobami narozenými ve znamení štíra.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...