19. července 2018 10:00, aktualizováno  12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tatry na Slovensku zasáhly lokální záplavy. Úřady uzavřely turistické trasy

Vysoké Tatry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké Tatry. | foto: Shutterstock

Bratislava Vydatné srážky způsobily na severu Slovenska lokální záplavy, kvůli kterým byli evakuováni obyvatelé a návštěvníci obce Stará Lesná pod Vysokými Tatrami. Příval vody v Tatrách poškodil několik turistických tras, které úřady uzavřely. Oznámili to ve čtvrtek hasiči a horská záchranná služba (HZS). Rovněž na polské straně Tater bylo podle agentury DPA kvůli silnému dešti preventivně evakuováno několik skautských táborů a ubytoven.

Ve Staré Lesné se ve středu večer vylil potok, který v obci začal zaplavovat ulice. Hasiči tam pomáhali při evakuaci zhruba 270 lidí ze zaplavených chatových oblastí a domů do místní školy a budovy obecního úřadu.

HZS upozornila návštěvníky nejvyššího pohoří Slovenska na uzavření turistických tras přes Bielovodskou a Javorovou dolinu z důvodu jejich podmáčení a stržení mostů na stezkách. Z podobných důvodů je neprůchodná také část hojně využívané Tatranské magistrály v úseku mezi lokalitou Hrebienok a Zamkovského chatou.

V Polsku horská služba podle DPA uzavřela mnoho turistických tras v okolí horského střediska Zakopané. Se špatným počasím se potýkají i jiné části země, hlášeny jsou popadané stromy a poškozené domy. Hasiči ve středu zasahovali na více než 1500 místech. Zatím ale nejsou hlášeni žádní mrtví ani zranění.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz