Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Extrémně nezodpovědné‘. Tchaj-wanská diplomacie žádá omluvu za urážky od šéfa WHO

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus | foto: ČTK

Tchaj-pej Tchaj-wanská diplomacie oznámila, že požaduje omluvu za „zbytečné a pomlouvačné“ vyjádření, které pronesl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO se stala terčem kritiky mimo jiné ze strany USA kvůli zvládání situace kolem šíření koronaviru. Ghebreyesus, který je Etiopan, v této souvislosti ale obvinil Tchaj-wan, že podle jeho slov stojí za rasistickou kampaní jak proti němu, tak i proti dalším Afričanům. Informovala o tom agentura Bloomberg.

„Bez ověření faktů Tedrosova neprokázaná a nepravdivá obvinění nejenže nejsou založena na realitě, ale navíc vážně poškodila naši vládu a náš lid,“ uvedla ve čtvrtek tchaj-wanská diplomacie v prohlášení. „Tyto urážky a pomluvy jsou extrémně nezodpovědné,“ dodala.

Šéf WHO zaútočil na Tchaj-wan, když odpovídal na otázku ohledně kritiky, které se Světové zdravotnické organizaci dostává od amerického prezidenta Donalda Trumpa i dalších světových vůdců. Za „kampaní proti němu“ prý stojí Tchaj-wan, řekl Ghebreyesus doslova. „Tento útok přichází z Tchaj-wanu. Ministerstvo zahraničí o této kampani ví a nedistancovali se od ní,“ uvedl. Ve svém vyjádření šéf WHO rovněž vyzval USA a Čínu, aby lépe spolupracovaly neboť podle něj hrozí, že se pandemie změní v ještě větší krizi.

Tchaj-wanský ministr zahraničí patří ke kritikům toho, jak WHO zvládá současnou pandemii. Rovněž kritizuje i fakt, že Tchaj-wanu nebylo umožněno stát se členem Světové zdravotnické organizace. Ostrov totiž zástupci WHO považují za součást Číny. O jakých rasistických útocích ale Ghebreyesus hovořil, ale není jasné, poznamenala agentura Bloomberg.

Prohlášení šéfa WHO zkritizovala i tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, Tchaj-wan podle jejích slov odmítá jakoukoli formu diskriminace. „Dlouhá léta jsme vyloučeni z mezinárodních organizací a víme lépe, než kdokoli jiný, jaké to je být diskriminovaný a izolovaný,“ uvedla prezidentka. „Jestliže generální tajemník Tedros ustojí tlak z Číny a přijede na Tchaj-wan, aby viděl naše úsilí v boji s covid-19, uvidí, že těmi skutečnými oběťmi nespravedlivého zacházení jsou Tchaj-wanci,“ dodala.

Tchaj-wan patří k oblastem, kde se podařilo dostat pandemii pod kontrolu a vysloužil si tak pochvalné reakce z celého světa. Ostrov dosud eviduje 379 případů nakažených a pět úmrtí.

Peking považuje tento fakticky nezávislý ostrov za svou vzbouřenou provincii. Tchaj-wanská vláda to odmítá s tím, že jsou nezávislým, svrchovaným národem. Jak napsala BBC, protože i WHO označuje Tchaj-wan za součást Číny, tchaj-wanské úřady nemají přístup k některým důležitým prohlášením expertů a jsou vyloučení rovněž ze všech briefingů týkajících se pandemie. Protože nemají potřebné informace včas, jsou ohroženy životy obyvatel, tvrdí tchaj-wanští představitelé. Světová zdravotnická organizace to ale odmítá.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!