16. března 2019 9:41, aktualizováno  10:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australský terorista podporoval Trumpa. Je to symbol znovunalezené bělošské identity, napsal

Trump na tiskové konferenci tvrdil, že jednání byla vedena v přátelské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump na tiskové konferenci tvrdil, že jednání byla vedena v přátelské... | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump znovu odmítl, že by bělošský nacionalismus představoval pro svět rostoucí hrozbu. Šéf Bílého domu tak odpověděl na dotaz, který mu jeden z novinářů položil v souvislosti s pátečním útokem na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, při němž zahynulo 49 lidí. Ke střelbě v mešitách se přihlásil australský pravicový radikál, který uvedl, že ho k činu vedly protiimigrační motivy.

Australan také Trumpa zmínil ve svém manifestu, který zveřejnil před útokem. Amerického prezidenta v dokumentu označil za „symbol znovunalezené bělošské identity“.

Jeden z reportérů se v pátek Trumpa zeptal, jestli vnímá celosvětové zvýšení hrozby bělošského nacionalismu. „V podstatě ne. Domnívám se, že se jedná o malou skupinu lidí, kteří mají velmi, velmi vážné problémy. Myslím si, že (útok) na Novém Zélandu je právě takový případ,“ řekl šéf Bílého domu.

Americký prezident čelil již v minulosti silnému tlaku, aby počínání radikálních skupin odsoudil. Bylo tomu například po násilnostech vyvolaných akcemi bělošských rasistů v americkém Charlottesville v roce 2017. I tehdy se Trump vyjádřil k násilnostem pouze všeobecně a dával najevo opatrný přístup k bělošským radikálům.

Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, mohou být migranti, mohou to být i...
Policie motiv činu zjišťuje a vyzvala všechny mešity v zemi, aby zavřely.
ČTK