Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 12 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tisíce vojáků a plné tribuny. Bělorusko uspořádalo navzdory pandemii velkou přehlídku

Běloruští vojáci během přehlídky k 75. výročí konce druhé světové války. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruští vojáci během přehlídky k 75. výročí konce druhé světové války. | foto: Reuters

Minsk Tisíce vojáků v sobotu pochodovaly před zraky mnohých diváků při vojenské přehlídce v běloruské metropoli Minsku na počest výročí 75 let od porážky nacismu. Prezident Alexandr Lukašenko se oproti svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi rozhodl ignorovat výzvy k zavedení karanténních opatření kvůli pandemii covidu-19 a slavnostní shromáždění i přesto uskutečnil. Strach z nemoci přitom již dříve označil za psychózu, napsala agentura Reuters.

Diváci na tribunách, z nichž jen někteří měli na obličejích roušky, pozorovali pochodující vojáky, projíždějící tanky a přelet stíhaček Su-30. Lukašenko, oblečený ve vojenské uniformě a obklopený generály, trval na tom, že pro Bělorusko bylo nepřijatelné jen pomyslet na zrušení přehlídky. Dříve prohlásil, že by se nákaza koronavirem dala léčit například pitím vodky, návštěvou sauny či hraním ledního hokeje.

„Budou tací, kteří nás odsoudí,“ řekl prezident. „Nedělejte však ukvapené závěry a neodsuzujte nás, dědice Vítězství, Bělorusy,“ vzkázal případným kritikům. „Prostě jsme to nemohli udělat jinak, neměli jsme na vybranou,“ dodal Lukašenko.

Běloruský prezident (uprostřed) Alexandr Lukašenko salutuje spolu s vrcholnými...
Na přehlídku v Minsku se kromě tisíců vojáků dostavil i početný dav diváků.

Bělorusko nezavedlo restriktivní opatření v reakci na pandemii ani pravidla pro udržování společenského odstupu. Nechalo rovněž otevřené své hranice.

„Je to ukázkou odhodlání, vůle, síly, ne ani tak pro společnost, ale pro vnitřní kruhy místní elity,“ řekl Andrej Jegorov, analytik institutu Centrum pro evropskou transformaci. „Je to ukázkou toho, že všechno je nadále pod kontrolou,“ dodal.

Dalším důvodem pro pořádání přehlídky by podle Reuters mohla být snaha překonat ruského prezidenta Putina. Vztahy těchto tradičních spojenců jsou v poslední době napjaté, zvláště po rozhodnutí Moskvy snížit objem finanční pomoci a půjček, které pomáhají udržet Lukašenkův režim při životě.

„Na pozadí Putinova zrušení přehlídky má Lukašenko příležitost strhnout pozornost na sebe,“ řekl nezávislý běloruský analytik Alexandr Klasovski. „Toto je svým způsobem odplata za řadu ponížení. Putin se schoval v bunkru a Lukašenko ve stejný čas stojí na pódiu v krásné uniformě,“ dodal.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala Bělorusko, aby zavedlo tvrdší opatření pro boj s koronavirem a šéf místní pobočky organizace v Minsku ohledně pořádání vojenské přehlídky vyjádřil obavy. Podle místních úřadů je v zemi od začátku pandemie celkem 21 107 potvrzených nálezů SARS-CoV-2, komplikacím spojeným s nákazou tam podlehlo 121 lidí. Řada lidí v Bělorusku se však podle Reuters domnívá, že oficiální statistiky podceňují skutečný stav pandemie v zemi.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.