Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Tohle není karanténa, to je kriminál.‘ Obyvatelé Melbourne kritizují bezpečnostní opatření ve městě

Žena v karanténě v jednom z výškových domů v Melbourne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena v karanténě v jednom z výškových domů v Melbourne. | foto: AP Photo/Andy Brownbill

Melbourne Emel Evcinová se poprvé dozvěděla z telefonátu od kamarádky, že obytný blok v Melbourne, kde bydlí, je v karanténě kvůli nárůstu počtu případů nákazy covidem-19. Když odhrnula závěs a vyhlédla ven, neviděla zdravotníky, ale policisty, napsala v úterý agentura Reuters.

„Podívala jsem se ven z okna a nebyly tam žádné sestry, žádné dezinfekční týmy, žádné jídlo - jen spousta policistů,“ řekla v telefonickém rozhovoru tato 42letá matka dvou dětí. „ Tohle není karanténa. To je kriminál .“

Více než 3000 obyvatel devíti výškových obytných bloků v Melbourne je už čtvrtým dnem uzavřeno v nucené karanténě poté, co tu stoupl počet případů nemoci covid-19. Samotné Melbourne, které je hlavním městem státu Viktorie, se rozhodlo od půlnoci z úterý na středu obnovit řadu karanténních opatření včetně uzavření restaurací, kin či salónů krásy.

Viktorie, kde za poslední den přibylo rekordních 191 nakažených, uzavřela své hranice s Novým Jižním Walesem. To kontrastuje s uvolňováním omezení ve zbytku země, kde jsou nové případy nákazy převážně omezené na vracející se cestovatele, kteří si odbývají karanténu v hotelích.

Právě relativně volná pravidla společenského odstupu mezi ochrankou a lidmi v těchto karanténních hotelích v Melbourne je všeobecně pokládána za jednu z příčin nynějšího nárůstu nakažených.

Dva policisté v každém patře

K uzavřeným melbournským věžákům jsou nyní všechny přístupové cesty zablokované páskou. Stejně uzavřená jsou hřiště a sportovní ovály, zatímco je střeží desítky policistů, kteří pomáhají rozdělovat potravinové balíčky dodávané charitami. Dva policisté jsou v každém patře všech domů.

Amina Yussufová, Australanka somálského původu, která v jednom z těchto domů žije se svými sedmi dětmi, byla v šoku a utrpěla trauma, když jí policisté zabránili opustit dům, aby mohla nakoupit jídlo.

„Říkala jsem jim, že nepůjdu daleko, ale nepustili mě. „Bylo to opravdu šokující, byla jsem vyděšená a velmi zmatená. Ani nevím, jak to mám vlastně popsat,“ řekla agentuře Reuters.

Podle Evcinové měly úřady zařídit karanténu lépe. „Tahle budova není vhodná. Není tu dostatek prostoru, dostatek ventilace, žádný čerstvý vzduch, žádné slunce,“ řekla tato australská občanka kurdského původu.

Podobná náhlá a intenzivní uzávěra, jakou poprvé uplatnilo čínské město Wu-chan, je v Austrálii, která se pyšní občanskými právy a svobodami, bezprecedentní. Vlna kritiky se zvedla mimo jiné proto, že nejtvrdší opatření dopadla na jedny z nejchudších obyvatel Melbourne.

Dům jako výletní loď

Vláda uvedla, že nebude před podobným uvalením karantény obyvatele předem varovat s ohledem na naléhavost situace. Výškové domy v této souvislosti přirovnala k „vertikálním výletním lodím“.

Podle Sue Cunninghamové, ředitelky Červeného kříže ve státě Viktorie, je přítomnost tolika policistů děsivá pro kohokoli - natož pro obyvatele výškových domů, mezi nimiž je řada uprchlíků z jiných zemí. Červený kříž také podle ní zaznamenal zvýšený počet telefonátů lidí žádajících o pomoc. Byly mezi nimi i obyvatelé těchto domů, kteří si stěžovali, že jídlo, které dostávají od charity, nevyhovuje jejich stravovacím potřebám.

Matt Tilley z Potravinové banky státu Viktorie uvedl, že tato charita má mnoho zkušeností z dodávání potravinové pomoci po posledním létě, kdy pomáhala rodinám postiženým ničivými lesními požáry. „Naše balící linky pracují nepřetržitě,“ řekl. „Jedeme jako dobře namazaný stroj. Myslím, že letošní rok nám poskytl hodně příležitostí si to procvičit.“

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...