19. ledna 2019 15:35, aktualizováno 20. 1 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tragédie v Mexiku. Explozi palivového potrubí nepřežilo nejméně 79 lidí, navrtali ho zloději

Při výbuchu palivového potrubí zemřelo nejméně 66 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při výbuchu palivového potrubí zemřelo nejméně 66 lidí | foto: ČTK

Mexiko  Při výbuchu a následném požáru palivového potrubí ve středním Mexiku přišlo v noci na sobotu o život nejméně 79 lidí. Dalších 81 zůstává v nemocnicích, informoval v v neděli podle agentur mexický ministr zdravotnictví Jorge Alcocer. Agentura Reuters napsala, že v souvislosti s tímto neštěstím se pozornost obrátila ke státní strategii boje proti krádežím pohonných hmot.

Ministr zdravotnictví také uvedl, že někteří z pacientů jsou ve vážném stavu, mají popáleniny na 80 a více procentech těla.

Po výbuchu v okrese Tlahuelilpan v mexickém státu Hidalgo někteří místní lidé agentuře Reuters řekli, že jejich blízcí šli k poškozenému potrubí, protože nesehnali benzin jinde a potřebovali natankovat, aby se dostali do práce nebo aby mohli pracovat na svých farmách. Potrubí v pátek navrtali zloději a na místo se sešlo až 800 lidí s kanystry.  

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador před časem vyhlásil rozsáhlou akci proti krádežím pohonných hmot. Podle vlády zloději paliv v minulém roce zemi připravili o více než tři miliardy dolarů (67,5 miliardy Kč). Státní ropná společnost Pemex tvrdí, že v posledních letech se v průměru každých 30 minut někdo pokusí navrtat potrubí. Dočasně byla uzavřena některá potrubí, odkud zloději palivo dříve kradli, a místo toho nyní mnohde benzin rozvážejí cisterny. Zejména ve středním Mexiku, včetně státu Hidalgo, panuje nedostatek pohonných hmot. Například v okrese Tlahuelilpan byla v sobotu většina benzinových pump zavřená.

Palivové potrubí vzplanulo chvíli poté, co se do něj navrtali zloději.
Jde o jednu z nejhorších podobných explozí za poslední léta v Mexiku.

Podle průzkumů veřejného mínění se opatření, jež López Obrador zavedl, zatím celkem těší podpoře veřejnosti.

Podle kritiků měli být vojáci důraznější

Kolem posledního neštěstí zůstává řada otázek nezodpovězených. Není jasné, proč vojáci vyslaní k poškozenému potrubí důrazněji neodháněli lidi, kteří se tam sešli s kanystry. López Obrador uvedl, že na místě bylo 25 vojáků, kteří nechtěli dav zahánět. Podle kritiků ale měli být důraznější, místo uzavřít a přivolat posily. Vedení Pemexu také zatím jasně neřeklo, za jak dlouho byly zastaveny dodávky do potrubí poté, co firma dostala informace o jeho poškození. Benzin prý z potrubí proudil dvě hodiny před výbuchem a žádný viditelný pokles tlaku nebyl znát.

Generální ředitel Pemexu Octavio Romero uvedl, že tento produktovod byl mimo provoz od konce prosince, aby se zabránilo krádežím pohonných hmot. Zprovozněn byl opět 16. ledna a od té doby se ho zloději čtyřikrát snažili narušit.

López Obrador uvedl, že poslední neštěstí ho utvrdilo v odhodlání bojovat s krádežemi paliva. Jeho vláda se podle něj snaží vyřešit, jak zastaralá potrubí modernizovat, aby z nich nebylo snadné krást benzin. Mexiko také koupí více cisteren pro rozvoz paliva.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz