Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Transgender aktivistka žádala o intimní depilaci, salon ji odmítl. Podala 13 stížností k Soudu pro lidská práva

Svět

  5:00
Vancouver - Kanadská transgender aktivistka vystupující pod jménem Jessica Yanivová žádala kanadský kosmetický salon o brazilskou depilaci jejích mužských genitálií, kosmetičky to ale odmítly. Yanivová se rozhodla na postup pracovnic tohoto salonu stěžovat u Soudu pro lidská práva. Jedna ze zaměstnankyň už přišla o práci, další se bojí ztráty pracovního místa.

Kanadská transgender aktivistka Jessica Yanivová. foto: Twitter Jessica Yaniv

V loňském roce se transgender aktivistka Jessica Yanivová rozhodla pro zbavení ochlupení svých intimních partií pomocí brazilského vosku. Dokonce vytvořila několik falešných facebookových profilů s fotografiemi různých žen a přes službu Facebook Marketplace žádala o kosmetické služby. Když ale zaměstnankyně salonu krásy zjistily, že se jedná o mužské pohlavní orgány, odmítly ji.

Zvětšení prsou či zženštění obličeje. Starbucks zaplatí operace trangender zaměstnancům

Yanivová s jednáním kosmetiček nesouhlasila, a proto v roce 2018 podala na třináct z nich stížnost k Soudu pro lidská práva. Aktivistka při přelíčení minulou středu označila chování kosmetiček za diskriminační, píše kanadský server National Post. Podle časopisu Spectator USA jedna kosmetička už ztratila práci. National Post tvrdí, že otázka, zda zařízení může odmítnout službu na základě genderové identity, je po celodenním jednání stále nezodpovězena.

Majitelka firmy Marcia Da Silvaová uvedla, že její salón neprovádí brazilskou depilaci mužských genitálií, mimo jiné i proto, že kosmetičky na to nejsou vyškolené. „Nemůžete si vybrat, kdo bude vaší klientelou,“ prohlásila Yanivová minulý týden u Tribunálu pro lidská práva. Transgender aktivistka majitelku salonu dokonce nazvala neonacistkou.

Jsem zrůda bez genderu, říká Londýňanka, která se ráda převléká za mimozemšťanku

„Některé z mých klientek jsou přívrženkyněmi Sikhismu. V tomto náboženství je nepřípustné, aby se vdaná žena dotýkala genitálií jiného muže,“ hájila kosmetičky právnička Jay Cameronová. Avšak Yanivová se cítí být diskriminována. Na jednání řekla, že má nárok na depilační službu, kterou salón inzeruje. „Podniky by neměly odmítat služby klientům na základě náboženství a kultury,“ řekl.

K případu se vyjádřil i britský komik Ricky Gervais, který se zastal kosmetiček. Podle něj si pracovnice mohou vybrat, koho budou zbavovat ochlupení. Později však byl herec v Kanadě označen za člověka, který trpí transfobií (strach z transsexuálních nebo bisexuálních osob, pozn. redakce), píše server NewsBusters.

23.července 2019 v 09:20, příspěvek archivován: 23.července 2019 v 16:34

This is getting crazier by the minute... Yaniv is a sick person and it has nothing to do with gender. I mean who does this stuff ? Selfies in a public restroom? And that’s the least of it... https://t.co/W3Wela6Xui

„Je to minutu od minuty bláznivější. Yanivová je nemocná, nemá to nic společného s pohlavím,“ píše na svém twitterovém účtu známá tenistka Martina Navrátilová.

Jsem žena, hájí se transgender aktivistka

Aktivistka používající jméno Jessica Yanivová už delší dobu na Twitteru vystupuje jako „pyšná lesba“. „Nikdy se nevzdám boje za rovnost lidských práv,“ píše v nejnovějším příspěvku.

23.července 2019 v 14:24, příspěvek archivován: 23.července 2019 v 16:35

You started arguing with me about things you know nothing about. So let me put it to you this way... I’m female. Im a woman. Im not a man. Im as such entitled to EVERY service a female is entitled to and any such refusal is a violation of the BCHRC and CHRC. https://t.co/L0VqPDgPF4

„Hádáte se se mnou o věcech, o nichž nic nevíte. Případně se mi vyjádřete tady. Jsem žena. Nejsem muž. Mám nárok na každou službu a jakékoli odmítnutí je porušením lidských práv,“ reaguje Yanivová na negativní výroky směrem k jeho jménu.

„Jsi muž. Tvoje jméno je Jonathan,“ odpovídá jí v komentáři pod příspěvkem uživatel Taylor Rhodes.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!