Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Truchlící Američané uctili oběti masakru, Zeman poslal telegram Obamovi

USA

  12:35aktualizováno  16:52
WASHINGTON - Američané nočními pietami uctili památku obětí nedělního masakru v gay klubu v Orlandu, kde útočník zabil podle zpřesněné bilance 49 lidí a dalších 53 zranil. Střelec Omar Mateen, který se přihlásil k radikálnímu hnutí Islámský stát (IS), byl dlouholetým zaměstnancem největší světové firmy pro bezpečnostní služby G4S. Floridský guvernér Rick Scott chce podle agentury Reuters vyhlásit v místě krveprolití výjimečný stav. Český prezident Miloš Zeman poslal svému americkému protějšku Baracku Obamovi soustrastný telegram.

Po celých Spojených státech se konají pietní shromáždění na počest obětí masakru, při kterém devětadvacetiletý Omar Mateen v orlandském gay klubu zabil nejméně 50 lidí a dalších 53 zranil. foto: Reuters

„S hlubokým zármutkem a šokem jsem přijal zprávu o masakru padesáti nevinných obětí v Orlandu. Tento brutální a zákeřný teroristický útok, ke kterému se údajně přihlásil takzvaný Islámský stát, mířil na základní hodnoty svobody a demokracie,“ uvedl Zeman a opětovně vyzval ke globálnímu boji proti terorismu.

Mateen podle vyšetřovatelů poté, co zahájil palbu, zavolal na tísňovou linku a řekl, že slibuje věrnost IS. Hnutí se přihlásilo k odpovědnosti za masakr. „Jeden z vojáků chalífátu v Americe podnikl přepad, když se dostal na shromáždění křižáků v nočním klubu pro homosexuály v Orlandu na Floridě,“ uvedla rozhlasová stanice islamistů Baján.

Střelba v Orlandu:

Podle amerických médií střelec navštívil v letech 2011 a 2012 dvakrát Saúdskou Arábii a zavítal i do Spojených arabských emirátů. V jednom případě vykonal pouť do Mekky, další detaily nejsou známy. Podle reportéra televize CNN ale dosud nejsou důkazy, že by byl v přímém spojení s IS.

Kvůli možné radikalizaci Mateena v minulosti vyslýchal Federální úřad pro vyšetřování (FBI), ale vyšetřování bylo zastaveno. O šetření FBI věděla od roku 2013 i firma G4S, která svého zaměstnance prověřovala. Akcie G4S se v pondělí dopoledne na londýnské burze propadly o víc než šest procent na sedmileté minimum.

Od bezpečnostní agentury měl střelec k dispozici služební zbraň, ale zda ji při útoku použil, není známo. Policie zatím uvedla, že útočník měl pušku a pistoli, které si legálně pořídil asi před týdnem. V jeho autě byla nalezena třetí zbraň, v klubu technici odhalili na sto kulek.

Byl psychicky nemocný, tvrdí bývalá manželka útočníka:

Spekulace o motivu nekončí

Nadále se spekuluje o motivu masakru. Střelcův otec Seddique Mir Mateen tvrdí, že to s náboženstvím nemělo nic společného a že syna viděl před několika měsíci rozzlobeného, když spatřil v Miami dva líbající se muže. Obama čin označil za terorismus.

Darovat krev obětem nejhoršího střeleckého masakru v historii USA přišly stovky...
Dlouhá fronta před krevní bankou. Darovat krev obětem nejhoršího střeleckého...

List East Orlando Post na svém webu naznačil, že Mateen si svůj cíl možná vybíral z několika gay klubů. Někdejší orlandský policista ve výslužbě James Copenhaver, který spolupracoval i s FBI, řekl, že střelec si před útokem mohl několik klubů prohlédnout, aby vybral ten, kde způsobí největší škody.

V USA se v noci na pondělí konala řada pietních shromáždění, kde si lidé připomínali oběti krveprolití. Newyorský mrakodrap Empire State Building se z respektu k mrtvým v noci na pondělí ponořil do tmy, naopak anténní věž Světového obchodního střediska se rozzářila duhovými barvami, které symbolizují homosexuály a transgenderové osoby (LGBT).

Oběti uctí i v Evropě

Uctít památku zabitých se chystají i Evropané. Pietní akce se v poledne konala v Berlíně, v Paříži se večer rozzáří Eiffelova věž americkými a duhovými barvami. Londýnští organizátoři pochodu za práva homosexuálů gay pride o víkendu připomenou oběti střelby minutou rozjímání.

Zakažme muslimům vstup do země, zopakoval Trump po střelbě v Orlandu. Obamu vyzval k rezignaci

Pravděpodobný republikánský prezidentský kandidát Donald Trump po masakru na Floridě zopakoval svou dřívější výzvu k zákazu vstupu zahraničních muslimů do země a vyzval Obamu k rezignaci za to, že ignoruje hrozbu radikálního islámu. Demokratičtí zákonodárci naopak vystoupili s novými požadavky na zpřísnění prodeje střelných zbraní. Pravděpodobná prezidentská kandidátka demokratů Hillary Clintonová řekla, že je třeba lepší prevence, nikoli démonizace muslimů.

Evropský tisk ve svých pondělních komentářích očekává, že Orlando bude mezníkem v listopadových volbách prezidenta USA. Řada deníků se shoduje, že z toho může těžit především Trump. Jeho rivalka Clintonová zase může využít téma omezení snadné dostupnosti zbraní, což republikáni dlouhodobě odmítají.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!