Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump s Putinem společně připomněli setkání amerických a sovětských vojáků na Labi

Prezident Donald Trump potřásá rukou prezidentu Vladimiru Putinovi na summitu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump potřásá rukou prezidentu Vladimiru Putinovi na summitu... | foto: ČTK

Washington/Moskva Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějškem Vladimir Putin v sobotu vydali neobvyklé společné prohlášení, aby připomněli výročí, kdy se za druhé světové války před 75 lety setkali na Labi američtí a sovětští vojáci na cestě k porážce nacistického Německa.

Historické setkání uvedli prezidenti jako příklad, že jejich země dokážou odložit rozpory, budovat důvěru a spolupracovat, napsaly agentury AFP a Reuters.

„Zatímco dnes pracujeme na tom, abychom čelili nejdůležitější výzvě 21. století, vyjadřujeme úctu hodnotám a odvaze těch, kteří bojovali společně, aby porazili nacismus,“ praví se v prohlášení Bílého domu a Kremlu.

Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan na twitteru označil setkání na Labi za „symbol toho, co můžeme dokázat, když pracujeme společně ve prospěch společné věci“.

Američtí a sovětští vojáci se 25. dubna 1945 setkali na Labi poblíž saského města Torgau, které se dříve psalo Torgava. Samo město obsadili Američané, v červenci je ale museli vyklidit, protože Sasko se v souladu s jaltskou dohodou stalo součástí sovětské okupační zóny v Německu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.