Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump hodlá příští rok kandidovat do Senátu na Aljašce. Chce zatopit těm, kteří ho nepodpořili

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Někdejší americký prezident Donald Trump se hodlá postavit příští rok proti republikánské senátorce Lise Murkowské v boji o křeslo v Senátu ve státě Aljaška. Trump opakovaně tvrdí, že se chce postavit těm zákonodárcům, kteří ho nepodpořili v době jeho končícího prezidentského mandátu.

Trump uvedl, že za žádných okolnosti Murkowskou nepodpoří. „Reprezentuje svůj stát špatně a svou zemi ještě hůř. Nevím, kde budou za rok jiní lidé, ale vím, kde budu já - na Aljašce bojovat proti neloajální a velmi špatné senátorce,“ řekl Trump pro server Politico.

V sobotu to podle serveru CNN nebylo poprvé, kdy Trump naznačil, že by se ve volbách do Senátu postavil proti zmiňované republikánské kandidátce. O podobné možnosti už se zmínil v sérii kritických tweetů v červnu loňského roku. Server CNN uvádí, že Trumpova snaha pouze ukazuje, jak moc je Republikánská strana rozdělena.

Odcházející americký prezident Donald Trump promluvil ke svým příznivcům na...
Prezident Donald Trump na návštěvě Pekingu

Murkowská byla jednou z sedmi republikánských senátorů, kteří hlasovali pro odsouzení Trumpa během druhého impeachmentu v únoru letošního roku. Jako jediná z této skupina přitom bude obhajovat svůj post už v příštím roce.

Americký exprezident Murkowskou a ostatní senátory z této skupiny během svého prvního veřejného vystoupení od skončení mandátu označil za „Republikány pouze z názvu,“ kteří nejsou loajální ke své straně, ani principům, které představuje.

Předseda republikánské menšiny v Senátu a nejdéle sloužící senátor za stát Kentucky v historii Mitch McConnell uvedl, že republikánský klub Murkowskou podpoří. Trump mimo jiné v sobotu uvedl, že Murkowská směřuje čím dál více doleva, což se ukázalo podle Trumpa na tom, že svým hlasem podpořila Deb Haalandovou jako Bidenovu kandidátku na ministryni vnitra. Podle Trumpa je Haalandova „radikálně levicově demokraticky“ zaměřená.

Trump dvakrát pod tlakem impeachmentu

Sněmovna reprezentantů kontrolovaná demokraty už předloni v prosinci obžalovala Trumpa ze zneužití pravomocí a obstrukcí vůči Kongresu, ale Senát ovládaný republikány prezidenta loni v únoru obou obvinění zprostil. Nyní byla žaloba na prezidenta podána znovu.

„Ještě žádný z prezidentů USA nebyl obžalován dvakrát,“ připomněla BBC a dodala, že Murkowská tehdy prohlásila, že Trump by měl odejít, protože už nadělal dost škody.

Trump byl třetím americkým prezidentem, který čelil ústavní žalobě. Jeho předchůdce také očistil Senát - Billa Clintona v roce 1999 a Andrewa Johnsona 

,

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...