24. dubna 2018 19:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump by rád odešel ze Sýrie, chce ale nejdřív zanechat odkaz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Tisková konference v Bílém domě po jednání Emmanuela Macrona s Donaldem Trumpem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference v Bílém domě po jednání Emmanuela Macrona s Donaldem Trumpem. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump si nadále přeje stažení amerických vojáků ze Sýrie, zároveň chce ale v této blízkovýchodní zemi zanechat jasný a trvalý odkaz. „Rád bych odešel ze Sýrie,“ řekl Trump na tiskové konferenci po úterním jednání s francouzským kolegou Emmanuelem Macronem. Trump nedávno prohlásil, že chce americké vojenské síly ze Sýrie stáhnout, později ale názor změnil.

Macron řekl, že se s Trumpem shodl na tom, že krize v Sýrii by měla být součástí širšího jednání s Íránem.

Teherán vojensky podporuje syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Trump k tomu dodal, že on ani Macron nechtějí nechat Íránu v regionu volné ruce.

Trump se také krátce zmínil o tažení proti teroristickému hnutí Islámský stát (IS), které ovládalo rozsáhlé oblasti v Sýrii a Iráku. Podle amerického prezidenta se v obou zemích IS podařilo vymýtit.

Trump: Tlak na KLDR bude pokračovat

Spojené státy budou zároveň se snahou o uvolnění napětí na Korejském poloostrově pokračovat v maximálním tlaku na Severní Koreu. 

„Nezopakujeme chybu předchozích amerických vlád,“ řekl Trump s tím, že i navzdory vstřícným krokům KLDR a snaze jednat o situaci budou USA jako pojistku nadále udržovat tlak na Pchjongjang, aby se vzdal jaderného programu.

Trump ještě během rozhovoru s Macronem řekl, že se již velmi brzy setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a že KLDR má zájem summit uskutečnit co nejdříve. Termín a místo ještě známé nejsou, podle Trumpa se setkání odehraje koncem května či počátkem června.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump.
Emmanuel Macron a Donald Trump mávají z terasy Bílého domu.

Americký prezident rovněž řekl, že vůči KLDR neučinil žádný ústupek a že jeho cílem je Korejský poloostrov bez jaderných zbraní. Osobně věří, že výsledek jednání s Kimem bude velmi příznivý a že Pchjongjang bude vstřícný.

S Kimem mezitím jednal šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo, který Severní Koreu navštívil v rámci příprav americko-severokorejského summitu. Trump v úterý řekl, že Kim zatím vystupuje velmi otevřeně a čestně.

Macron nevyloučil novou jadernou dohodu s Íránem

Francouzský prezident Emmanuel Macron nevyloučil vznik nové mezinárodní dohody s Teheránem o íránském jaderném programu. Dohodu přitom označil za klíčovou část bezpečnosti blízkovýchodního regionu.

„Chceme pracovat na nové dohodě,“ řekl Macron. Stávající podobu ujednání Trump považuje za špatnou a tvrdí, že takto nikdy dohoda vzniknout neměla.

Írán v minulosti opakovaně pohrozil Spojeným státům vážnými důsledky, pokud se Trump rozhodne od dohody odstoupit. Írán ujednání uzavřel v roce 2015 se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly vedle Francie a USA také Británie, Německo, Čína a Rusko. Jejím účelem bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Dohoda má ale časově omezenou platnost a podle Trumpa, stejně jako podle Izraele, Íránu nezabrání obstarat si nakonec jaderné zbraně.

ČTK
  • 1Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!