Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První státní návštěva u Trumpa. V Bílém domě přijal prezidenta Macrona

Svět

  16:08
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump v doprovodu manželky Melanie v úterý v Bílém domě přivítal svého francouzského kolegu Emmanuela Macrona s chotí Brigitte. Macron, který je od Trumpova nástupu do funkce prvním zahraničním představitelem na státní návštěvě USA, se s Trumpem setkal již v pondělí po příletu, schůzka byla ale soukromá.

Donald Trump a Emmanuel Macron společně zasadili strom na zahradě Bílého domu. V pozadí jejich ženy Melanie Trumpová a Brigitte Macronová foto: Reuters

Termín státní návštěva je v americké diplomacii označením pro setkání státníků, které provázejí nejvyšší pocty. Macronovi v sídle americké hlavy státu vzdalo hold asi 500 příslušníků ze všech pěti složek ozbrojených sil USA, tedy armády, letectva, námořnictva, námořní pěchoty a pobřežní stráže. Francouzský prezident následně prošel před nastoupenými jednotkami.

Vyjádřením významu státní návštěvy je i přítomnost dalších vrcholných činitelů USA na oficiální ceremonii. Je mezi nimi například viceprezident Mike Pence, několik členů vlády, zákonodárci a také rodiny vojáků. Pozváni byli i studenti z francouzské školy z Temple Hills v Marylandu. 

Po přijetí v Bílém domě Macron před začátkem jednání Trumpovi řekl, že Amerika je pro Francii symbolem nekonečných možností. „Francie s vaší zemí sdílí ideály svobody a míru,“ dodal francouzský prezident. V této souvislosti připomněl, že po boku George Washingtona bojovali za americkou nezávislost na Británii také Francouzi, což položilo základ spolupráce obou zemí.

Macron s Trumpem budou jednat o klíčových globálních otázkách, mimo jiné o terorismu, o situaci v Sýrii, na Korejském poloostrově či o budoucnosti mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu, kterou americký prezident kritizuje. Očekává se, že Macron se bude Trumpa snažit přesvědčit o výhodách dohody a také o tom, aby zvážil návrat USA ke globální klimatické dohodě, kterou se rozhodl Washington opustit.

Trump na úvod prohlásil, že s Macronem rozvinuli báječné přátelství, které je odrazem spojenectví obou zemí. Macronovi pak poděkoval za nezlomné partnerství, což dokládá i účast Francie na odvetném úderu na Sýrii za údajný chemický útok v Dúmě.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump.
Emmanuel Macron a Donald Trump mávají z terasy Bílého domu.

Trump v úvodním projevu také popřál brzké uzdravení někdejšímu republikánskému prezidentovi Georgi Bushovi staršímu, který byl po pohřbu své ženy Barbary hospitalizován. Vyjádřil i soustrast Kanadě, kde v pondělí řidič dodávky najel do chodců a deset jich zabil.

Po pracovním jednání Trump s Macronem v 17:45 SELČ předstoupí před novináře. Večer pak americký prezident pro svého francouzského hosta uspořádá státní večeři, která bude pro Trumpa první od jeho nástupu do Bílého domu v lednu 2016.

Americké ministerstvo zahraničí rozlišuje několik úrovní cest zahraničních představitelů do USA, tím nejnižším je soukromá cesta, následuje pracovní návštěva, jejíž formálnější verzí je oficiální pracovní návštěva, a posledním předstupněm státní návštěvy je oficiální návštěva.

Pozvání ke státní návštěvě je výhradní pravomocí prezidenta USA, podobně je tomu i v případě oficiálních návštěv, ke kterým však američtí prezidenti zvou ne z titulu hlavy státu, ale z pozice hlavy federální vlády Spojených států.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat