22. dubna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump je rakovina a Kongres by s ním měl zatočit, napsal Conway. Chce, aby prezident rezignoval

WASHINGTON/PRAHA Zveřejněná Muellerova zpráva ukazuje, že Trump s velkou pravděpodobností ovlivňoval celé vyšetřování. To je podle amerického právníka George Conwaye jasný důkaz pro jeho odvolání. Ve svém komentáři označil Trumpa za rakovinu, které se Kongres musí zbavit.

Ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek zveřejnilo dlouho očekávanou zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se věnoval vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Zpráva vyvolala řadu ohlasů, včetně právníků, kteří se bojí, že justice je v USA ohrožena. Jedním z velkých kritiků Donalda Trumpa je americký právník George Conway, který volá po odchodu prezidenta Spojených států z funkce. 

Americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo Muellerovu zprávu.
Ministerstvo spravedlnosti Spojených států zveřejnilo zprávu zvláštního...

Ve  zprávě Mueller píše, že se prezident Donald Trump pokusil nad vyšetřováním získat kontrolu a že usiloval o Muellerův konec v čele vyšetřovacího týmu. „Donald Trump nebyl ani zdaleka ospravedlněn, zpráva nedokazuje jeho nevinu,“ píše Conway ve svém komentáři pro americký deník The Washington Post.

„Už jenom pochyby o tom, zda je prezident kriminálník, svědčí o tom, že by měl ze své funkce odejít,“ doplňuje Conway, jehož manželkou je paradoxně manžel Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová.

Prezident podle právníka Conwaye dlouhodobě porušuje ústavu. Konstituce totiž prezidentovi nařizuje, aby bránil zákony a kladl důraz na jejich neohýbatelnost. „Přísahal, že bude sloužit Americe a věrně vykonávat svůj úřad. Sliboval také, že bude chránit a bránit ústavu. Místo toho je však nedodržuje,“ píše Conway. „Trump je rakovina a Kongres by měl s rakovinou zatočit,“ vyzval právník zákonodárce k impeachmentu, tedy k procesu, jenž vede k odvolání prezidenta z funkce.

To, že se Trump opakovaně pokusil získat kontrolu nad vyšetřováním ruské kauzy, zmiňuje Mueller v deseti incidentech, které prezidentovo chování dokazují. Mezi příklady patří například propuštění tehdejšího šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, o kterém rozhodl šéf Bílého domu. Podle zprávy existuje „množství důkazů“, že Comeyho z čela FBI odvolal Trump kvůli jeho „neochotě veřejně uvést, že prezident osobně není vyšetřován“.

‚Jsem v pr…i’

Dalším z incidentů popisovaných ve zprávě je údajná snaha prezidenta přesvědčit bývalého šéfa své předvolební kampaně Paula Manaforta, aby nespolupracoval s vyšetřovateli.

„Trump se snažil omezit vyšetřování, pokusil se také odradit svědky od spolupráce s vládou. Podle amerického právníka byl Trump v kontaktu s různými svědky. Prezident je měl přesvědčit, aby své výpovědi stáhli nebo změnili. 

Podle zprávy měl Trump z Muellerova vyšetřování obavy. Když mu tehdejší ministr spravedlnosti Jeff Sessions oznámil, že bude zahájeno, prezident údajně prohlásil: „Proboha. To je hrozné. To je můj konec v úřadu prezidenta. Jsem v pr…i.“

Řada analytiků také upozornila, že podle nich Muellerova zpráva nepřímo vyzývá k tomu, aby se prezidentovým chováním ve vztahu k vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016 zabýval Kongres. Odkazují přitom na větu na straně 381, ve které autoři zprávy uvádí, že „Kongres může účinně regulovat výkon oficiálních povinností prezidenta“ ve snaze „zakázat činy motivované zkorumpovaným záměrem bránit průchodu spravedlnosti“.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!