18. května 2017 16:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

„Největší hon na politika v historii,’ řekl Trump k nezávislému vyšetřovateli ruského vlivu

Donald Trump při projevu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump při projevu - ilustrační foto. | foto: ČTK

WASHINGTON Ustavení nezávislého vyšetřovatele, který má objasnit možnou spolupráci volební kampaně Donalda Trumpa s Rusy, je největším politickým honem v amerických dějinách. Ve čtvrtek to na Twitteru napsal americký prezident Donald Trump, který ale předtím šetření uvítal s tím, že žádné zákulisní vyjednávání s Moskvou neodhalí.

„Je to vůbec největší hon na politika v americké historii!“ napsal Trump. „Žádný zvláštní vyšetřovatel přitom nebyl jmenován, když se kampaň (demokratické kandidátky Hillary) Clintonové a administrativa (Baracka) Obamy dopustila tolika nelegálních činů,“ dodal.

18.května 2017 v 16:07, příspěvek archivován: 18.května 2017 v 16:42

With all of the illegal acts that took place in the Clinton campaign & Obama Administration, there was never a special counsel appointed!

Trump tak reagoval na jmenování bývalého ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera, aby vedl zvláštní vyšetřování možné spolupráce mezi Ruskem a zástupci Trumpovy volební kampaně s cílem ovlivnit loňské prezidentské volby v USA.

Trump přitom nejdříve pověření Muellera uvítal a uvedl, že by mohl případ velmi rychle uzavřít a prokázat, že k žádné takové spolupráci nedošlo. „Zevrubné vyšetřování potvrdí to, co my již víme, a to, že nebyla žádná zákulisní spolupráce mezi mou kampaní a jakýmkoli zahraničním subjektem,“ uvedl ve svém prohlášení Trump.

Rusko: Nebudeme to komentovat

Poslanci ruského parlamentu přijali zprávu o jmenování bývalého šéfa FBI Roberta Muellera do funkce nezávislého vyšetřovatele skandálu skepticky. Kreml krok amerického ministerstva spravedlnosti označil za vnitřní záležitost USA a odmítl ho komentovat.

Rusko jakékoli snahy ovlivnit hlasování v neprospěch Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové opakovaně odmítá. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov ve čtvrtek jmenování zvláštního vyšetřovatele označil za další nátlak na Trumpa. Výsledek vyšetřování, který by ruské vměšování vyloučil, by podle senátora atmosféru v USA nejspíš uklidnil. „V ovzduší vzepjatých emocí bude ale objektivní vyšetřování krajně obtížné,“ napsal Kosačov na Facebooku.

Podle šéfa branného a bezpečnostního výboru Rady federace (horní komory ruského parlamentu) Viktora Ozerova může mít Muellerovo jmenování negativní vliv na budování rusko-amerických vztahů a zejména na spolupráci obou zemí v boji s terorismem.

Putinův úřad odmítá Muellerovo jmenování komentovat a zdráhá se i jinak vyjádřit ke vzrušené atmosféře, která v těchto dnech ovládá Washington. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl, že jde o vnitropolitické záležitosti USA. Konkrétní dotaz, jaký vliv na vztahy s Ruskem by měla případná ústavní žaloba na Trumpa, označil za nekorektní.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz