Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

ON-LINE: Má Trump tentokrát pravdu? V pomýlených průzkumech zřejmě ano

Donald Trump při třetí debatě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump při třetí debatě. | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Kandidát republikánů v amerických volbách Donald Trump si už týdny stěžuje, že jsou průzkumy zaujaté proti němu. Svádí na ně svoje neúspěchy a tvrdí, že lidé, kteří je provádějí, úmyslně ovlivňují výsledky v jeho neprospěch. Ukazuje se, že na tom kousek pravdy je, zkreslení ale není úmyslné. Podceňují množství lidí, kteří svůj hlas pro Trumpa zatají, a těch, kteří neví, jestli budou volit.

Důvodem, proč nejsou průzkumy přesné, může být takzvaný „Bradleyho efekt“. Jedná se o sociální tlak, pod kterým lidé zatajují něco, s čím nesouhlasí většina jejich okolí. Respondenti průzkumů se bojí, že tazatel v průzkumu je odsoudí a proto se zdráhají přiznat, že budou volit Trumpa.

Tento sociální tlak by měl být eliminován v případě internetových průzkumů. Podle analýzy Washington Post ale skutečná čísla tento předpoklad nepotvrzují. Podle jejich srovnání získal Trump téměř totožnou podporu od respondentů internetových tak těch, kteří dostávají otázky přes telefon či naživo. Podpora Clintonové je ale z procentuálního hlediska vyšší u živých průzkumů. To znamená, že v absolutních číslech je Trumpových voličů na internetu o něco více.

Ještě větší vliv na hranici Trumpova úspěchu a neúspěchu mohou mít lidé, kteří k volbám spíše nechodí, nebo alespoň v průzkumech naznačili, že volit nepůjdou. Pokud totiž respondent řekne, že šance, že bude hlasovat, je 50:50, už tehdy není zahrnut do reprezentativního vzorku potenciálních voličů.

Nejtypičtěji do této kategorie spadají bílí muži z pracující třídy. Ti jsou jádrem Trumpova voličstva a v minulosti chodili hlasovat méně, což dokazují i čísla z voleb v roce 2012. Republikánský kandidát Mitt Romney je tehdy nedokázal přimět, aby šli volit. Trumpovy radikální postoje je ale mohou mobilizovat.

Donald Trump vs. Hillary Clintonová.
Šéf FBI James Comey

Navíc bílí „proletáři“ patří mezi lidi, kteří v průzkumech často nejsou zahrnuti, protože se zdráhají jednoznačně říci, jestli budou volit, nebo ne. Pokud je ale nakonec realitní magnát dokáže přimět k urnám jít, pak mohou být motorem nečekaného obratu. Jestli jsou Trumpovy poznámky na účet průzkumů oprávněné, ukáže až finální den voleb, 8. listopadu. Jestli jsou účelově zaujaté, ale není možné ověřit.

Do konce vyhrocené kampaně zbývá posledních několik dní, které ovlivňují nejnovější „říjnová překvapení“. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil vyšetřování úniku citlivých mailů zaměstnankyně Clintonové z doby jejího ministrování. FBI také vydal zprávu o tom, jak exprezident Bill Clinton v poslední den ve svém úřadě amnestoval bankéře, který byl odsouzen za daňové podvody.

Kvůli těmto skandálům začal Clintonovou ve všech průzkumech dotahovat její konkurent a v úterý dokonce získal navrch. V některých státech už začalo předčasné hlasování, které zatím indikuje, že má mírně navrch demokratka, ale pouze velmi těsně.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!