Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump může prodat Aljašku Rusům výměnou za vítězství ve volbách, hrozí poslanec

Adam Schiff, vedoucí týmu demokratických zástupců Sněmovny reprezentantů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Schiff, vedoucí týmu demokratických zástupců Sněmovny reprezentantů. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA USA již od pondělí hýbe poznámka demokratického poslance Adama Schiffa. Jeden z nejdůležitějších lidí pro proces impeachmentu (zastupoval demokraty v senátním procesu) totiž uvedl, že pokud nebude prezident Trump odsouzen, může ve snaze vyhrát volby klidně prodat Aljašku Rusku.

„Pokud není zneužití pravomocí prezidenta důvodem k odvolání, pak může Trump nabídnout Rusům výměnou za podporu v nadcházejících volbách, nebo se může rozhodnout, že se přestěhuje na Floridu a nechá vládnout (svého zetě) Jareda Kushnera,“ řekl v pondělí na půdě senátu demokratický kongresman ze státu Kalifornie Adam Schiff.

„Protože tyto věci nejsou nutně zločinem a přesně na tom stojí vaše argumentace, že za zneužití moci nemůže být odvolán,“ vztekal se Schiff dva dny předtím, než byl prezident Donald Trump ve středu v senátu omilostněn. Jeho bouřlivou reakci vyvolal totiž argument prezidentovy obhajoby, že prezident může dělat ve své funkci prakticky cokoliv.

„Jestliže je znovuzvolení prezidenta ve veřejném zájmu, tak jakýkoliv krok, který prezident podnikne v zájmu dosažení svého znovuzvolení, nemůže být považován za zločin vedoucí k prezidentově odvolání,“ uvedl prezidentův právník Alan Derschowitz. Tato argumentace podle Schiffa „odporuje zdravému rozumu“.

Opoziční demokraté v Senátu se svou ústavní žalobou proti hlavě státu nakonec neuspěli. Senátoři poměrem 52:48 hlasům rozhodli, že je Trump nevinen, pokud jde o první článek ústavní žaloby, který se týkal možného zneužití pravomoci. Poměrem 53:47 hlasů odhlasovali, že je Trump nevinný, i pokud jde o druhý článek žaloby týkající se obstrukcí vůči Kongresu. Prezident Trump tak nebyl sesazen z funkce.

Aljašku USA koupily od Ruska v roce 1867 za 7,2 milionu dolarů, tedy přibližně 108 milionů dnešních dolarů (2,5 miliardy korun).

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz