14. ledna 2019 17:21, aktualizováno  17:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Statisíce Američanů budou i nadále bez výplat. Trump odmítl návrh řešení rozpočtové krize

Prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump v pondělí odmítl kompromisní plán svého republikánského spojence na ukončení rozpočtové krize vlády.

Senátor Lindsey Graham o víkendu navrhl, aby prezident obnovil na tři týdny financování vlády, a umožnil tak debatu o projektu hraničního plotu na jihu USA. Opoziční demokraté, kteří stavbu plotu odmítají, nehodlají o hranicích jednat, dokud Trump rozpočtovou krizi neukončí.

V případě, že by třítýdenní lhůta navrhovaná Grahamem bez výsledku uplynula, měl by podle republikánského senátora prezident volnou ruku pro vyhlášení stavu nouze. Ten by mu umožnil obejít Kongres a financovat plot z rozpočtu ministerstva obrany nebo z peněz vyhrazených na kompenzaci škod způsobených živelními pohromami. Před takovým scénářem Trumpa varují demokraté a odmítají ho i někteří republikánští zastupitelé.

Odhadovaných 800 tisíc amerických státních úředníků v pátek poprvé po vypuknutí rozpočtové krize nedostalo pravidelnou výplatu.

Stav nouze se ale prý šéf Bílého domu vyhlásit nechystá

Grahamův plán se ale prezidentovi nelíbí, řekl v pondělí ve Washingtonu novinářům před odletem do New Orleansu na setkání s americkými farmáři. Na Twitteru pak znovu z odpovědnosti za rozpočtovou krizi obvinil demokraty.

„Čekal jsem celý víkend. Demokraté se musejí okamžitě pustit do práce. Hranice musejí být zabezpečeny!“ kritizoval Trump neochotu opozice k ústupkům. Stav nouze se ale prý šéf Bílého domu vyhlásit nechystá.

14.ledna 2019 v 13:23, příspěvek archivován: 14.ledna 2019 v 17:45

I’ve been waiting all weekend. Democrats must get to work now. Border must be secured!

Průzkum: Američané viní republikány

Rozpočtová krize americké vlády, vyvolaná sporem Trumpa a demokratických kongresmanů o stavbu zdi na hranicích s Mexikem, je podle Američanů spíš důsledkem umíněnosti republikánů než opozičních demokratů. Vyplývá to z průzkumů veřejného mínění, o nichž v pondělí informoval americký server Politico. V důsledku sporu je část amerických vládních úřadů už 23. den bez peněz.

Trump na stavbu hraničního plotu žádá od Kongresu 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard Kč), ale demokraté ovládající Sněmovnu reprezentantů odmítají peníze vydat. Na konflikt doplácí 800.000 státních zaměstnanců, jejichž platy Bílý dům blokuje s cílem přinutit demokraty k ústupkům. Žádná ze stran sporu zatím nejeví vůli ke kompromisu.

Průzkum listu The Washington Post a televize ABC podle serveru Politico zjistil, že z patové situace 53 procent dotázaných viní republikány, jen 29 procent demokraty. Podle 13 procent Američanů mají na krizovém stavu vinu obě strany.

Zpravodajská televize CNN ve vlastním průzkumu dospěla k obdobným výsledkům: o vině republikánů je přesvědčeno 55 procent dotázaných, demokratům konflikt klade za vinu 32 procent Američanů. Devět procent obviňuje obě strany.

Podle CNN během sporu klesla i popularita prezidenta, jehož politiku v pondělí neschvaluje o pět procentních bodů voličů více, než tomu bylo loni před Vánocemi, kdy konflikt začal.

Sebral poznámky tlumočníkovi?

Trump v pondělí rovněž reagoval na víkendovou zprávu listu The Washington Post, podle níž skrýval podrobnosti o jednáních se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle zdrojů amerického listu šéf Bílého domu dokonce po prvním setkání s Putinem u příležitosti summitu hlav států a vlád skupiny G20 v roce 2017 sebral poznámky svého tlumočníka a nakázal mu, aby o jednání s nikým nemluvil.

Zprávy washingtonského listu jsou lživé, řekl v pondělí prezident. O žádných poznámkách svého tlumočníka prý nic neví.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
Vedoucí výroby

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz