15. srpna 2018 21:04, aktualizováno  22:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Rozděloval a zaséval chaos.‘ Trump odebral bezpečnostní prověrku exšéfovi CIA

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Bývalý šéf CIA John Brennan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf CIA John Brennan. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump odebral bezpečnostní prověrku bývalému šéfovi Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johnu Brennanovi. Oznámila to ve středu mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Jako důvod uvedla, že Brennan využíval svého přístupu k utajovaným informacím, aby "rozděloval a zaséval chaos" v Trumpově administrativě. Brennan vedl CIA za předchozího prezidenta Baracka Obamy. Patří k hlasitým Trumpovým kritikům.

„Pan Brennan v poslední době zneužil svého postavení bývalého vysokého amerického úředníka s přístupem k vysoce citlivým informacím a učinil na internetu a v televizi několik nepodložených a urážlivých obvinění a divokých výpadů vůči této administrativě,“ uvedla Sandersová.

Brennan, který v současné době působí jako bezpečnostní analytik televize NBC, mimo jiné po nedávném rusko-americkém summitu v Helsinkách obvinil Trumpa z velezrady.

Odebrání prověrky Brennanovi přichází jen den poté, co Brennan Trumpa opět kritizoval na Twitteru. „Je zarážející, jak často nedodržujete minimální standardy slušnosti, zdvořilosti a čestnosti. Zdá se, že nikdy nepochopíte, co to znamená být prezidentem, ani co to obnáší být dobrým, slušným a čestným člověkem. Jak deprimující a nebezpečné pro náš národ,“ napsal Brennan v úterý.

K odebrání prověrky Brennanovi vyzval minulý měsíc i republikánský senátor Rand Paul, který Brennana obvinil, že „vydělává miliony dolarů vyzrazováním tajností mainstreamovým médiím, která je využívají k útokům na Donalda Trumpa“.

Odebrání bezpečnostní prověrky je nevídané

Trumpovo rozhodnutí je bezprecedentní. Případ, kdy by prezident někomu odebral bezpečnostní prověrku, americké dějiny podle médií neznají. Mnozí upozorňují, že Trump v minulosti neodebral bezpečnostní prověrku ani svým bývalým poradcům, kteří byli usvědčeni ze lži. Například to neučinil ani v případě bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který zamlčel své utajované kontakty s Rusy.

Trump v červenci pohrozil odebráním bezpečnostních prověrek více bývalým americkým činitelům. Sandersová ve středu uvedla, že odebrání prověrek dalším osobám „se momentálně zvažuje“. Minulý měsíc média spekulovala, že by Trump mohl odebrat prověrky například bývalému řediteli Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michaelu Haydenovi, bývalému řediteli zpravodajských služeb Jamesi Clapperovi či bývalé bezpečnostní poradkyni Bílého domu Susan Riceové.

ČTK
  • 11Diskuse

Najdete na Lidovky.cz