12. srpna 2017 0:48, aktualizováno  1:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump pohrozil Venezuele vojenským řešením. ‚Lidé tam trpí a umírají‘

Trump hodlá ve věci KLDR podniknout ostré kroky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump hodlá ve věci KLDR podniknout ostré kroky. | foto: Reuters

BEDMINSTER/PRAHA Americký prezident Donald Trump v posledních dnech hrozil vojenským řešením KLDR, v pátek večer přišel s dalším překvapivým prohlášením. Vojenský zásah nevylučuje ani ve Venezuele, kde autoritářský režim prezidenta Nicoláse Madura tvrdě potlačuje demonstrace.

Podle Trumpa mají Spojené státy v případě Venezuely mnoho možností, včetně vojenského řešení. Americký prezident to řekl novinářům v New Jersey, když krátce odpovídal na otázky ohledně KLDR. Též Severní Koreji v pátek znovu hrozil vojenským řešením, pokud Pchjongjang nebude jednat rozumně.

„Venezuela je katastrofa, velmi nebezpečná.. Máme mnoho možností pro Venezuelu a je mezi nimi i vojenské řešení, bude-li to nutné,“ prohlásil Trump. „Jsme všude ve světě, máme jednotky po celém světě, v místech, která jsou velmi daleko. A Venezuela není tak daleko. A lidé tam trpí a umírají,“ řekl také americký prezident.

Masky používali lidé společně se šátky, aby se ochránili před slzným plynem.
Demonstrace ve Venezuele se neobešly bez násilí.

Trump v předchozích týdnech opakovaně kritizoval venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a porušování lidských práv jeho režimem. Spojené státy kvůli tomu nedávno uvalily sankce na zhruba tři desítky venezuelských činitelů, včetně Madura. Tamní režim USA kritizují také za zatýkání opozičních lídrů a za brutální potlačování protivládních demonstrací, které si od dubna vyžádaly přes 130 obětí.

Nicolas Maduro po volbách.

Nicolás Maduro.

Trumpovo prohlášení přichází krátce poté, co Maduro prohlásil, že by se s Trumpem v září rád osobně setkal. Maduro ve čtvrtek řekl, že již zahájil jednání, aby se schůzka mohla uskutečnit při zasedání Valného shromáždění OSN. To v New Yorku začne 12. září. „Tady mě má, když se tak zajímá o Venezuelu,“ vzkázal podle serveru BBC Maduro Trumpovi.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
MARKETING ASISTENT - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 27 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz