19. října 2017 23:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump prý porušil slib, že pošle peníze rodině padlého vojáka

Donald Trump na Valném shromáždění OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump na Valném shromáždění OSN. | foto: Reuters

Washington  Americký prezident Donald Trump se rozhodl poslat šek na 25 tisíc dolarů (543 tisíc korun) rodině padlého vojáka, které podle jeho otce slíbil finanční pomoc již v červnu. Trump, který tento týden čelil kritice kvůli svému přístupu k pozůstalým po Američanech zabitých v bojích, peníze zaslal až poté, co informace o slibu ve středu zveřejnil list The Washington Post.

Prezidenta, který v této věci kritizoval předchůdce Baracka Obamu, ve čtvrtek podpořil personální šéf Bílého domu John Kelly.

Washingtonský deník citoval Chrise Baldridge, jehož dvaadvacetiletý syn Dillon byl začátkem června zabit afghánským policistou během mise v této zemi. Trump mu prý několik týdnů poté zavolal a během zhruba čtvrthodinového rozhovoru kromě slov útěchy nabídl i finanční pomoc. Další čtyři měsíce se však nedělo nic. Teprve několik hodin poté, co se washingtonský list obrátil na Bílý dům s dotazem o osudu peněz, vydal Trumpův úřad prohlášení, že šek již byl poslán.

„Je nechutné, že média využijí ve prospěch svého zaujatého obsahu něco, co by mělo být vnímáno jako velkorysé a upřímné gesto, které prezident učinil soukromě,“ uvedla Trumpova mluvčí Lindsay Waltersová po opožděném odeslání slíbené pomoci.

Trumpův kontakt s Baldridgem se dostal na veřejnost v době, kdy Bílý dům řeší, jak má prezident přistupovat k rodinám padlých vojáků. Americká média se o problém začala zajímat poté, co prezident opomenul veřejně zmínit zabití čtyř příslušníků amerických speciálních sil při přepadení v Nigeru před dvěma týdny. Podle demokratické kongresmanky Frederiky Wilsonové navíc Trump během jednoho telefonátu se ženou, jejíž manžel zemřel právě při zmíněném přepadení, hovořil neuctivě.

Trump nevolal, ani neposlal soustrastný dopis

Prezident svůj přístup hájil tvrzením, že posílá soustrastné dopisy či telefonuje všem rodinám padlých, čímž projevuje dostatečnou úctu. Agentura AP však napsala, že našla příbuzné nejméně dvou zabitých vojáků, kteří nedostali od Trumpa soustrastný dopis a ani jim prezident nezavolal.

Prezidentovi, který již několik dní hájí tvrzení, že Obama netelefonoval rodinám padlých amerických vojáků, se ve čtvrtek dostalo podpory od generála Kellyho, jehož syn Robert zahynul v roce 2010 v Afghánistánu. V emotivním vystoupení na tiskové konferenci v Bílém domě potvrdil, že mu Obama nevolal, zdůraznil však, že jej za to nekritizuje. „Nemyslím si, že všichni prezidenti volají. Ale všichni píší,“ poznamenal.

Kelly, který podle médií o smrti syna nerad mluví, prohlásil, že mu „zlomilo srdce“, když se dozvěděl, že Wilsonová vyslechla Trumpův rozhovor. Někdejší ministr vnitřní bezpečnosti dodal, že když současný prezident vstupoval do úřadu, apeloval na něho, aby všem rodinám padlých netelefonoval. „Řekl jsem mu, pane, není nic, čím byste mohl odlehčit těm rodinám od jejich břemene,“ řekl Kelly.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz