Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump sdílel tweet, podle kterého zdravotničtí experti o covidu-19 lžou

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: Kevin LamarqueReuters

Washington Americký prezident Donald Trump v noci na svém twitterovém účtu s více než 80 miliony sledujících šířil tvrzení, že zdravotničtí experti včetně amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) říkají nepravdy o nemoci covid-19.

Sdílel příspěvek, podle kterého „všichni lžou“, a to s cílem pškodit americkou ekonomiku. Trump tak učinil v čase nového rozmachu koronavirové nákazy a sílícího napětí mezi Bílým domem a odborníky na veřejné zdraví.

Bilance potvrzených infekcí ve Spojených státech v posledním týdnu rostla téměř o 60 000 případů denně, což je skoro dvojnásobné tempo oproti dubnovému vrcholu epidemie. Trump ovšem na veřejnosti nepřipouští, že by se situace v USA zhoršovala, což jej staví do konfliktu se zdravotnickými činiteli. Minulý týden například kritizoval CDC za jeho „nepraktická“ doporučení kolem obnovy prezenční výuky na školách. 

V neděli večer pak americká média psala o snaze Bílého domu zdiskreditovat epidemiologa Anthonyho Fauciho, který jako člen federálního krizového štábu opakovaně vyjádřil výhrady k uvolňování karanténních opatření v některých státech.

Twitterový příspěvek sdílený prezidentem si bere na mušku kromě CDC a lékařů také média a Demokratickou stranu. „Všichni lžou (o covidu-19). CDC, média, demokrati, naši doktoři, ne všichni, ale většina,“ napsal Chuck Woolery, bývalý moderátor soutěžních pořadů a známý stoupenec Republikánské strany.

„Myslím, že celé je to o (listopadových prezidentských) volbách a o tom zabránit ekonomice, aby se vrátila zpět, což je o volbách. Mám toho plné zuby,“ pokračoval tweet, jehož autor svá tvrzení nedoložil konkrétními příklady.

Wooleryho slova vyvolala reakce novinářů i zdravotníků. „Nelžeme. Opravdu je to dost hrozné vidět lidi umírat na covid-19. A není to o volbách. Ve skutečnosti je to pořád o tom umírání,“ napsal na twitteru Craig Spencer z nemocnice New York Presbyterian Hospital. „Taky toho mám plné zuby,“ dodal.

Reportér Kyle Cheney z magazínu Politico hodnotil Wooleryho tvrzení jako „těžce nepravdivé“. „Je obtížné vystihnout, jak nebezpečné je, že prezident při řádění pandemie použije nejsilnější komunikační megafon na světě, aby řekl, že vědci a doktoři jsou skoro všichni politicky motivovaní lháři,“ komentoval Trumpovo rozhodnutí daný příspěvek sdílet.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...