5. června 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump si na dvoudenní návštěvu Irska pronajal limuzíny za milion dolarů. Od pohřební služby

Trump mává z auta po příletu na letiště v Hanoji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump mává z auta po příletu na letiště v Hanoji. | foto: ČTK

DUBLIN/PRAHA Prezident Donald Trump nebude v Irsku v součtu ani jeden den. Většinu času totiž stráví na cestách vrtulníkem a bude mimo zemi. Čekají ho však dvě noci v jeho irském golfovém klubu u Atlantiku a ministerstvo zahraničí proto pronajalo čtyři limuzíny za milion dolarů. Od malé rodinné pohřební služby.

JP Ward & Sons je malá irská firma, která se zaměřuje na pohřební služby. Není to však její jediná náplň, zároveň na smuteční akce pronajímá limuzíny Mercedes E-Class, ale nejen na ně. Může si je pronajmout kdokoliv, kdo si přeje cestovat stylově. Samozřejmě za vysokou cenu.

Ani ta ale neodradila pravděpodobně největšího zákazníka skromné firmy – Bílý dům. Americký prezident Donald Trump totiž ve středu večer dorazil do Irska, kde se jednak setkal s premiérem Leem Varadkarem, ale především zde bude po další dny nocovat ve svém golfovém rezortu. A za pronájem limuzín od pohřební společnosti JP Ward & Sons američtí daňoví poplatníci zaplatí téměř jeden milion dolarů (v přepočtu 21,3 milionů korun).

Americká administrativa podle oficiálního serveru mapujícího výdaje federální vlády USASpending.gov zaplatí malé rodinné firmě sídlící v městě Bray 935 033 tisíc dolarů v šesti různých platbách.

Alžběta II. a Donald Trump během oslav při příležitosti 75. výročí vylodění v...
Prezident a princ na přehlídce palácové stráže.

Podle zjištění deníku The Guardian si americká vláda v Irsku pronajme čtyři luxusní limuzíny. Ministerstvo zahraničních věcí tyto částky označené jako „zakázka na dopravu“ zatím pro média nekomentovalo.

Pod dohled médií se podobně dostaly i účty za hotel pro prezidenta a jeho okolí. Podle dokumentů z ministerstva zahraničí totiž američtí daňoví poplatníci za ubytování Trumpa v Londýně v hotelu InterContinental zaplatili 1,22 milionu dolarů (27,8 milionu korun). Na rozdíl od Baracka Obamy totiž Trump nebyl ubytován v Buckinghamském paláci a prezident si tak pronajal celé patro hotelu.

Prezident by přitom při návštěvě Irska ani nemusel limuzíny potřebovat. V zemi přistál ve středu v podvečer a z letiště, kde se setkal s premiérem Leo Varadkarem, zamířil helikoptérou do svého golfového rezortu v Doonbegu.

Ve čtvrtek pak zamíří do Normandie (opět vrtulníkem) na oslavy vylodění v Normandii a setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Odpoledne se opět vrátí do Doonbegu, kde si má zahrát golf a do Washingtonu zamíří až v pátek. Není tak jasné, proč by Trump měl limuzíny za milion dolarů potřebovat.

Kilometr za milion a půl

Pokud by se ovšem prezident společně se svým doprovodem rozhodl navštívit nedaleké město Doonbeg, šlo by o sotva 13 kilometrový výlet a pronájem limuzín by tak v přepočtu vyšel na 1,6 milionu korun za kilometr. Deníku The Guardian se nepodařilo získat reakci ani od společnosti JP Ward & Sons, kteá záležitost nechtěla komentovat. Bílý dům však již zkušenost s touto především pohřební společností má.

V červnu roku 2013 zaplatil Bílý dům za dopravu od JP Ward & Sons pro Michelle Obamovou a její dcery Sashu a Maliu 114 tisíc dolarů, které byly na návštěvě Dublinu a Wicklow během summitu G8, kterého se v Severním Irsku účastnil prezident Obama.

Stránky pohřební společnosti informují zákazníky, že firma velice investovala do luxusních limuzín. „Váš komfort a bezpečnost jsou naší prioritou číslo jedna. Všechna naše vozidla jsou řízena profesionálními, diskrétními a uniformovanými řidiči,“ stojí na webových stránkách.

Prezident Trump si na kvalitní auta dlouhodobě potrpí. Ještě než zaujal svou pozici v Bílém domě, si Trump v roce 2008 ve Skotsku pronajal automobil, aby mohl navštívit rodné město své matky, a tehdy prý trval na tom, aby šlo o černé Porsche Cayenne s pohonem na čtyři kola. Jeho asistenti si jej tak museli po několika dnech pátrání vypůjčit od místního podnikatele a ostatně jediného člověka, který tento typ automobilu na Isle of Lewis vlastnil.

mhMartin Hampejs
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...