6. února 2019 8:08, aktualizováno  8:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpovo poselství podle demokratů nepřineslo nic podstatného a výzvy k jednotě byla jen ‚prázdná slova‘

Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu unie. | foto: Reuters

WASHINGTON Poselství prezidenta Donalda Trumpa o stavu unie nepřineslo nic podstatného a nepřiblížilo rozdělenou zemi k jednotě. Shodli se na tom politici Demokratické strany v reakcích na projev, který Trump přednesl v Kongresu v noci na dnešek SEČ. Podle demokratického senátora Coryho Bookera, který nedávno oznámil účast v boji o Bílý dům v roce 2020, byly prezidentovy výzvy k jednotě jen prázdná slova

Podobně se vyjádřila i demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, podle které sice Trump vyzval k práci pro blaho Američanů, ale za dva roky svého působení v prezidentském úřadu pro to neučinil nic.

„Pro jednotu země se musí vykonat víc, náš prezident se v minulých dvou letech snažil nás rozdělit,“ napsal Booker na twitteru. „Činy hovoří hlasitěji než slova,“ dodal. Podle prezidentské kandidátky Kirsten Gillibrandové měl Trump dost času na to, aby zemi sjednotil. „Místo toho ji rozdělil v každém myslitelném smyslu,“ prohlásila senátorka po ukončení slavnostní schůze Kongresu.

„Prezident nyní musí podniknout konkrétní kroky ve spolupráci s demokraty, aby posílil zdravotní a ekonomickou bezpečnost rodin napříč Amerikou. Po dvou letech prezidentových prázdných slov si Američané zaslouží opravdové výsledky,“ uvedla v prohlášení Pelosiová.

Pelosiová také poznamenala, že bude trvat několik dní, než se podaří uvést na pravou míru dezinterpretace a nesrovnalosti, které v Trumpově poselství zazněly. Zdůraznila, že Bílý dům musí změnit přístup ke střední třídě či ke komunitě sexuálních menšin a také přestat upřednostňovat jedno procento nejbohatších na úkor ostatních Američanů.

Řada věcí, ze kterých ‚pěnila krev‘

Senátorka Elisabeth Warrenová, která v sobotu oficiálně oznámí úmysl kandidovat na prezidentku USA, na twitteru napsala, že Trump v projevu pronesl řadu věcí, ze kterých se jí pěnila krev. „Rozčílit se na Donalda Trumpa ale nestačí. Musíme bojovat za změnu, kterou si přejeme. Tohle je naše příležitost - přispějte,“ vyzvala Warrenová v tweetu k finanční podpoře pro svou kampaň.

K získání peněz využila Trumpovo poselství i Gillibrandová. Každý, kdo s Trumpovým projevem nesouhlasil, by podle ní mohl věnovat pět dolarů (113 korun), aby prezidenta ve volbách porazila.

Podle Alexandrie Ocasiové-Cortezové, reprezentantky levicového křídla demokratů, předstoupil prezident před poslance a senátory nepřipraven. „Domácí úkol nesplnil, nemá žádný plán. Bylo to poselství o stavu unie nebo volební mítink?“ prohlásila ve vysílání televize NBC.

Demokratický senátor Sherrod Brown, který rovněž zvažuje prezidentskou kandidaturu, Trumpa obvinil, že pro americké pracující nic neudělal. „Skutečnost je taková, že příliš mnoha lidem v této zemi se tvrdá práce nevyplácí,“ řekl novinářům. „Prezident Trump to nechápe a pobytu v Bílém domě využil k tomu, aby přilepšil lidem jako je on sám,“ prohlásil Brown.

ČTK