Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpovy výroky o vstříknutí dezinfekce do těla vyvolaly reakci. Někteří Američané to chtěli vyzkoušet

Liduprázdný New York | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liduprázdný New York | foto: Archiv Barbory Zeigler

NEW YORK Americký prezident Donald Trump tento týden šokoval spekulací, zda by lidem nebylo možné vstříknout dezinfekci, aby se zbavili koronaviru. Ačkoliv šéf Bílého domu později svá slova označil za sarkasmus, místní zdravotnické úřady v New Yorku stihly zaznamenat nárůst telefonátů kvůli požití domácích čistících prostředků.

Trump na čtvrteční tiskové konferenci poznamenal, že by se mělo zjišťovat, zda by injekce dezinfekce mohla virus zlikvidovat. „Dezinfekce za minutu koronavirus zabije. Je tady způsob, jak bychom to mohli nějak vstříknout dovnitř? Skoro jako čištění. Protože se to (koronavirus) dostává do plic a napáchá to tam hrozné škody.... takže by bylo zajímavé se tím zabývat,“ poznamenal prezident s tím, že výzkum nechá na lékařích. Řada jich vzápětí na sociálních sítích varovala veřejnost před vstřikováním dezinfekce, vystavováním se UV záření a Trumpovy výroky označila za nebezpečné.

Jeho vyjádření zřejmě zapůsobilo nejen na odborníky, ale také na laickou veřejnost. V New Yorku totiž místní Centrum pro kontrolu otrav (PCC), která patří pod místní hlavní zdravotnický úřad, nahlásila v prvních 18 hodinách od Trumpova vyjádření výrazně zvýšený počet telefonátů lidí kvůli obavám z požití bělidla nebo jiných dezinfekčních prostředků.

Podle tiskového mluvčího Centra pro kontrolu otrav během krátké chvilky řešil úřad celkem 30 případů. Podle něj ale nikdo, kdo se na PCC obrátil nezemřel, ani nepotřeboval hospitalizaci, ale oproti stejné době se tímto počet podobných případů téměř zdvojnásobil, uvedl server MSN.

Z celkového počtu případů hned devět lidí volalo konkrétně kvůli požití dezinfekce značky Lysol, zatímco deset dalších kvůli možnému užití bělidla.

„Aby bylo jasno, dezinfekční prostředky nejsou určený k požívání ústy či ušima, ani je vdechovat. Jednoduše žádným způsobem je nepouštět do těla,“ uvedla na twitteru zdravotní komisařka města New York Oxiris Barbotová.

Někdejší šéf amerického Úřadu pro vládní etiku (OGE) Walter Shaub Trumpovo vystoupení na tiskové konferenci komentoval slovy: „Je pro mě nepochopitelné, jak může takový idiot zastávat nejvyšší funkci v zemi a že existují lidé, kteří jsou tak hloupí, že si myslí, že je to v pořádku.“

„Média už absolutně ztrácí kontrolu nad informacemi, které pouští do oběhu a nad svými výstředními titulky o tom, co prezident řekl,“ uvedl tiskový mluvčí Bílého domu Judd Deere. „Média naprosto ignorují, že prezident Trump několikrat silně zdůraznil, aby se lidé vždy poradili se svými lékaři ohledně léčby koronaviru,“ dodal.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...