Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Teplo, slunce a vlhkost koronavirus oslabují, míní experti. Trump šokoval nápadem vstřikovat lidem dezinfekci

Prezident USA Donald Trump. foto: ČTK/AP

Aktualizováno
Washington - Koronavirus podle poznatků odborníků americké vlády rychleji oslabuje, když je vystaven slunečnímu záření, teplu a vlhkosti. Nejlépe naopak přežívá v interiéru a v suchu.
  7:29aktualizováno  19:55

Na tiskovém brífinku Bílého domu to uvedl William Bryan, který stojí v čele oddělení pro vědu a technologie amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Poznatek podle agentury Reuters může signalizovat, že se nakažlivost viru v letních měsících sníží.

Světová média si zároveň všímají bizarní následné dedukce prezidenta Donalda Trumpa, který směrem k odborníkům směřoval dotaz, zda by bylo možné vstříknout nakaženým dezinfekci či je vystavit silnému záření. Lékaři okamžitě před takovými pokusy varovali. Trump později svá slova označil za sarkasmus.

„Virus nejrychleji umírá pod přímým slunečním zářením,“ uvedl Bryan na čtvrtečním tiskovém brífinku Trumpa. Ten nejprve vyjádřil opatrný optimismus. „Doufám, že si lidé užívají slunce a pokud to má dopad, je to skvělé,“ řekl šéf Bílého domu.

Singapur úspěšně bojoval s koronavirem, najednou vystřelil počet nakažených. Zapomnělo se na jednu skupinu obyvatel

Poznatky tak přináší naději, že se nový koronavirus bude chovat podobně jako jiné viry způsobující respirační onemocnění, jako je například chřipka, a šíření nákazy se v letních měsících zpomalí, píše Reuters. Úmrtí na koronavirem způsobené onemocnění covid-19 nicméně už byla zaznamenána i v zemích s teplejším klimatem, jako například v Singapuru. Jaký je skutečný vliv prostředí na šíření nákazy, tak zatím není zcela jasné.

Na neporézním povrchu, jako je nerezová ocel, ve tmě a v suchu, trvá podle Bryana 18 hodin, než virus ztratí polovinu své síly, zatímco ve vlhkém prostředí to trvá šest hodin. Při vysoké vlhkosti s přímým slunečním zářením tento poločas podle experta klesá na dvě minuty.

Trump označil zprávy o špatném stavu vůdce KLDR za chybné, za viníka označil CNN

Média si všímají zejména podivného následného komentáře amerického prezidenta. Začal totiž polemizovat o tom, zda by bylo možné tělo nakaženého „ozářit velmi silným světlem“. 

Šlo o sarkasmus, brání se Trump

Poznamenal také, že by se mělo zjišťovat, zda by injekce dezinfekce mohla virus zlikvidovat. „Pak tu vidím, že to za minutu zabije dezinfekce. Je tady způsob, jak bychom to mohli nějak vstříknout dovnitř? Skoro jako čištění. Protože se to (koronavirus) dostává do plic a napáchá to tam hrozné škody.... takže by bylo zajímavé se tím zabývat,“ poznamenal prezident s tím, že výzkum nechá na lékařích. Řada jich vzápětí na sociálních sítích varovala veřejnost před vstřikováním dezinfekce, vystavováním se UV záření a Trumpovy výroky označila za nebezpečné.

V reakci na kritiku, kterou jeho slova vyvolala, v pátek Trump prohlásil, že když o injekčním podání dezinfekce hovořil, byl to sarkasmus. Dodal, že rozhodně nikoho nenabádá k tomu, aby dezinfekci požíval.

Někdejší šéf amerického Úřadu pro vládní etiku (OGE) Walter Shaub Trumpovo vystoupení na tiskové konferenci komentoval slovy: „Je pro mě nepochopitelné, jak může takový idiot zastávat nejvyšší funkci v zemi a že existují lidé, kteří jsou tak hloupí, že si myslí, že je to v pořádku.“

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat