5. února 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecká pohraniční stráž střílí po uprchlících, tvrdí organizace pro lidská práva

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

ANKARA/PRAHA Turecká pohraniční stráž zaútočila na syrské migranty, kteří se pokusili nelegálně překročit hranici do Turecka. Tvrdí to mezinárodní nevládní organizace pro lidská práva Human Rights Watch. Uprchlíci, kteří stihli hranice překročit, potvrdili, že po nich pohraničníci stříleli. Také uvedli, že při útoku zemřelo několik lidí na následky střelných zranění. Turecká vláda však jakýkoliv útok na migranty popřela.

Organizace Human Rights Watch prohlásila, že hovořila se šestnácti syrskými uprchlíky. Třináct z nich prý uvedlo, že na ně turecká pohraniční stráž střílela, když se pokoušeli hranici překročit. Při útoku prý tehdy zemřelo deset lidí včetně jednoho dítěte a několik dalších jich bylo zraněno.

„Turecká pohraniční stráž střílí po Syřanech, kteří chtějí přes hranice uprchnout do Turecka. Žadatele o azyl zneužívá,“ řekl Lama Fakih, zástupce organizace Human Rights Watch pro Blízký východ.

„Nezaznamenali jsme jediný případ toho, že by po uprchlících na hranici někdo střílel,“ popírá útoky mluvčí turecké vlády. Zároveň uvedl, že od začátku syrské občanské války nalezlo v Turecku azyl přes 3,5 milionu válečných uprchlíků.

Existují také tvrzení, že turecká pohraniční stráž syrské žadatele o azyl také týrá a odmítá jim poskytnout lékařskou péči. Následně je prý „vyhazuje“ zpět do Sýrie.

„Turecká vláda je velkorysým hostitelem velkého počtu syrských občanů. To ji ale nezbavuje povinnosti pomáhat těm, kteří v Turecku hledají ochranu a překračují tak státní hranice,“ píše se v prohlášení Human Rights Watch.

Lidovky.cz

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)